Informator zawodnika

Oto kilka przydatnych informacji dla uczestników PKO Silesia Marathon 2017, 9. PKO Silesia Półmaraton i 4. Mini Silesia Marathon o Puchar Radia RMF FM

W ramach 9. edycji PKO Silesia Marathon 2017 odbędą się:

– Maraton (1 października, start godz. 9.00)
– Półmaraton (1 października, start godz. 10.30)
– Mini Silesia Marathon o Puchar Radia RMF FM (30 września, start godz. 11.00)
Szczegóły na stronie >>> Program Zawodów

PKO Silesia Marathon i PKO Silesia Półmaraton

ZGŁOSZENIA

Jeśli jeszcze nie zgłosiłeś się do biegu lub nie dokonałeś opłaty startowej masz jeszcze możliwość dokonania tego w Biurze Zawodów (maraton – 150zł, półmaraton – 120zł) w Silesia City Center w Katowicach przy ul. Chorzowskiej 107 (plac Śląski). Ilość numerów startowych do przyznania jest limitowana:

– 29 września 2017 r. w godz. 15.00 – 20.00

– 30 września 2017 r. w godz. 10.00 – 20.00

PAKIET STARTOWY

Osoby, które dokonały już opłaty startowej mają też nadany numer startowy. Pakiet startowy można odebrać w Biurze Zawodów na terenie Silesia City Center (plac Śląski) w dniach:
– 29 września 2017 r. w godz. 15.00 – 20.00
– 30 września 2017 r. w godz. 10.00 – 20.00
– 1 października 2017 r. w godz. 6.30 – 7.30 (maraton), w godz. 6:30 – 9:00 (półmaraton)
Aby odebrać pakiet startowy w Biurze Zawodów:
– zabierz ze sobą dokument tożsamości,
– sprawdź swój numer startowy (na stronie biegu w wyszukiwarce zawodników lub na swoim koncie lub na liście startowej w Biurze zawodów),
– podejdź do stanowiska oznaczonego Twoim numerem startowym,
– podaj swój numer startowy, okaż dokument potwierdzający tożsamość, sprawdź dane na liście startowej i ją podpisz
– jeśli chcesz, aby ktoś za Ciebie odebrał pakiet startowy przekaż tej osobie podpisaną kartę startową, którą będziesz mógł pobrać po zalogowaniu się na stronie biegu (na ok. 2 tygodnie przed zawodami). Osoba ta po okazaniu podpisanej Twojej karty startowej oraz kopii dokumentu tożsamości do wglądu obsłudze Biura Zawodów otrzyma Twój pakiet startowy.
Pakiet startowy zawiera m.in.:
– numer startowy z wbudowanym chipem i agrafkami (musisz go umieścić z przodu, na koszulce, na wysokości klatki piersiowej);
– pamiątkową koszulkę techniczną (w rozmiarze jaki wcześniej zamówiłeś);
– gadżet sportowy

– upominki przygotowane przez Organizatora i Sponsorów biegu.

DOJAZD

Biuro zawodów mieści się na Placu Śląskim w Silesia City Center, Katowice ul. Chorzowska 107. >>>

-samochodem
ul. Chorzowska 107, Katowice (tablice kierunkowo-informacyjne Silesia City Center)
-komunikacją publiczną
Dojazd tramwajem – linie 0, 1, 6, 11, 19, 23, 33 – przystanek Dąb Silesia City Center
Dojazd autobusem – linie 6, 7, 23, 108, 109, 110, 662, 673, 674

Tutaj możesz zaplanować trasę wpisując miejsce wyjazdu >>>

DEPOZYT,  PRZEBIERALNIE, TOALETY, MASAŻE

– Depozyt dla zawodników będzie ulokowany na ulicy Ściegiennego, i czynny dla maratończyków w godz. 7:30 – 8:40 oraz w godz. 9:00 – 10:10 dla zawodników startujacych w półmaratonie. Depozyt zostanie przewieziony na Stadion Śląski gdzie, po dobiegnięciu do mety będzie można odebrać swoje rzeczy. Uwaga: ze względów bezpieczeństwa imprezy masowej bagaż przekazywany do depozytu podlegać będzie kontroli.

– Przebieralnia będzie dostępna tuż przy depozycie.
– Punkt masażu będzie ulokowany za metą.

– Toalety dla zawodników są okolicach startu i na trasie biegu (za punktami odżywczymi) oraz na terenie Stadionu Śląskiego po biegu.

START

Linia startu znajduje się na ul. Ściegiennego /skrzyżowanie z Chorzowską/.
Maraton:
Przypominamy, że o godz. 8:45 zawodnicy powinni ustawić się w odpowiednich strefach przedstartowych zgodnie ze swoimi numerami startowymi.
Strefa 1 – Elita, nr 1-15
Strefa 2 – 16-100
Strefa 3 – 101-350
Strefa 4 – 351-…
Start biegu wyznaczony jest na godz. 9:00, a linia startu zamknięta zostanie o godz. 9.10
Półmaraton:
Przypominamy, że o godz. 10:15 zawodnicy powinni ustawić się w strefie przedstartowej w odpowiednich strefach przedstartowych zgodnie ze swoimi numerami startowymi.
Strefa 1 – Elita, nr 4001-4010
Strefa 2 – 4011-4060
Strefa 3 – 4061-4350
Strefa 4 – 4351-…
Start biegu wyznaczony jest na godz. 10:30, a linia startu zamknięta zostanie o godz. 10.40
Każdy zawodnik musi mieć niezasłonięty, umieszczony z przodu na koszulce numer startowy z chipem!
Brak numeru z chipem, przekazanie numeru osobie nieuprawnionej do biegu, zasłanianie numeru lub umieszczanie go w innym miejscu powoduje dyskwalifikację zawodnika.
W PKO Silesia Marathon, ułatwiając start mniej doświadczonym biegaczom wystartują grupy pacemakerów. Poznacie ich po tabliczkach z czasem na jaki poprowadzą grupę biegaczy oraz dodatkowych numerach startowych na których również będzie informacja o czasie do osiągnięcia w trakcie maratonu. Szczegoły tutaj>>>PARKINGI, TRANSPORTUczestników zachęcamy do skorzystania z darmowego dojazdu na start komunikacją miejską KZKGOP – na podstawie numeru startowego.
Osoby które dojeżdżać będą na zawody swoimi samochodami zachęcamy do pozstawienia samochodu na jednym z wskazanych przed biegiem parkingów (patrz mapa startu i mapa mety). Parkingi ulokowane będą w Parku Śląskim, przy Stadionie Śląskim oraz przy Silesia City Center.
Dla zawodników parkujących przy Stadionie Śląskich w dniu zawodów parkingi będą bezpłatne – wjazd na parking za okazaniem numeru startowego.

Na podstawie numerów startowych będzie można bezpłatnie korzystać z najszybszej komunikacji – tramwaju (5 przystanków). Przygotowana będzie też specjalna linia autobusowa która będzie dowoziła zawodników na start z parkingu przy Stadionie Śląskim. Autobus będzie kursował pomiędzy Stadionem Śląskim, a Silesia City Center w godz. 6.30 – 9.30 oraz 12.00 – 15.30.

TRASA BIEGU

Trasy maratonu i półmaratonu pokrywają się do 5 km i następnie obie trasy łączą się na 28,5 km trasy maratonu (7,5 km trasy półmaratonu). Szczegółowy przebieg tras mozna zobaczyć tutaj>>>.

Maraton
Na trasie znajdą się punkty odżywcze ustawione w pobliżu 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 37,5 i 40 kilometra trasy.
Na punkcie odżywczym, na 5 km i 37,5km dla zawodników przewidziano wodę źródlaną, na pozostałych: napój izotoniczny, wodę źródlaną oraz dodatkowo banany, czekoladę/cukier (w zależności od warunków atmosferycznych), ciastka.
Dodatkowe punkty pomiaru czasu znajdują się na 10, 20 i 30 kilometrze, możliwe jest ustawienie dodatkowych punktów kontrolnych.
Po trasie biegu poruszać się będą (oprócz zawodników) pojazdy organizatorów, służby medyczne, samochody zabezpieczenia i pojazdy uprzywilejowane.
Asysty rowerów są zabronione! Zawodnik korzystający z pomocy rowerzystów zostanie zdyskwalifikowany.
Półmaraton
Na trasie znajdą się punkty odżywcze ustawione w pobliżu 5, 9, 14, 16,5 i 19 kilometra trasy.
Na punkcie odżywczym, na 5 km i 16,5km dla zawodników przewidziano wodę źródlaną, na pozostałych: napój izotoniczny, wodę źródlaną oraz dodatkowo banany, czekoladę/cukier (w zależności od warunków atmosferycznych), ciastka.
Na trasie ustawione zostaną dodatkowe punkty pomiaru czasu w okolicach 9 kilometra trasy biegu.
Po trasie biegu poruszać się będą (oprócz zawodników) pojazdy organizatorów, służby medyczne, samochody zabezpieczenia i pojazdy uprzywilejowane.
Asysty rowerów są zabronione! Zawodnik korzystający z pomocy rowerzystów zostanie zdyskwalifikowany.META
Meta obu biegów znajduje się na bieżni Stadionu Śląskiego.
Na mecie każdy zawodnik, który ukończy bieg w regulaminowym czasie otrzyma pamiątkowy medal.
Po przejściu przez tunel stadionu będziesz mógł odebrać swój depozyt, dodatkowo każdy zawodnik otrzyma pakiet żywnościowy.
Z uwagi na dużą liczbę startujących prosimy o nie pozostawanie w strefie mety dłużej niż jest to bezwzględnie potrzebne, robiąc tym samym miejsce kolejnym uczestnikom biegu.
Po wyjściu ze strefy dla zawodników nie będzie do nich powrotu, dlatego prosimy zwrócić uwagę czy odebraliście swój bagaż oddany przy starcie do depozytu.
Wynik biegu otrzymasz w formie SMS’a na podany przy zgłoszeniu numer telefonu.

Nieoficjalne wyniki biegu opublikowane zostaną następnego dnia na stronie biegu (oficjalne wyniki po rozpatrzeniu ew. uwag i protestów podane zostaną w ciągu 2-4 dni). Wyniki biegu będzie mozna śledzić on-line w internecie na podanej przed zawodami stronie www.

KIBICOWANIE  NA  STADIONIE  ŚLĄSKIM

Dzień 1 października 2017 roku będzie Dniem Otwartym Stadionu Śląskiego. PKO Silesia Marathon będzie pierwszym wydarzeniem na stadionie po jego przebudowie. Bramy stadionu zostaną otwarte dla maratońskich kibiców i osób zwiedzających obiekt od godz 10.00 a wejście na stadion będzie bezpłatne. Przy wejściu na Stadion Śląski każdy kibic otrzyma pamiątkowy bilet. Z wyłączeniem biezni, boiska, strefy dla zawodników, stref VIP i trybun nad tunelem, którym wbiegać będą zawodnicy cały obiekt będzie dostępny dla kibicujących i zwiedzających. Na terenie Stadionu Śląskiego przygotowaliśmy dodatkowe atrakcje, w tym konkursy i zabawy sportowe dla najmłodszych.

WOLONTARIUSZE

Zawody przygotowujemy dla Was – biegaczy, a w organizację biegu angażują się przede wszystkim osoby pracujące społecznie. Prosimy docenić pracę wolontariuszy, którzy z całą pewnością dołożą starań by służyć Wam pomocą.

PUNKTY KIBICOWANIA, STREFY  AKTYWNOŚCI

Na Stadionie Śląskim strefy aktywności przygotowali sponsorzy i partnerzy. Sponsor Tytularny PKO Bank Polski przygotował atrakcje nie tylko dla biegaczy ale również dla kibiców.

Na trasie biegu czekać będzie kilka oficjalnych, ale i spontanicznie przygotowanych punktów kibicowania – wszystko by uczestnicy długo pamiętali gościnność i doping na trasie PKO Silesia Marathon.

ZABEZPIECZENIE MEDYCZNE

Na mecie będzie miała stały dyżur karetka pogotowia z zespołem medycznym. Również na trasie będą znajdowały się kolejne 4 zespoły pogotowia. Dodatkowo na każdym punkcie odżywczym będą osoby posiadające przeszkolenie medyczne oraz ratownicy medyczni. Jeśli będziesz potrzebował pomocy lub zauważysz inną osobę, która takiej pomocy potrzebuje zgłoś to najbliższej osobie z obsługi biegu – Policjantowi, Strażnikowi Miejskiemu, ochronie lub wolontariuszowi.

Życzymy powodzenia na trasie biegu i wiele miłych wspomnień ze sportowej rywalizacji.

Mini Silesia Marathon

ZGŁOSZENIA

Rejestracja jest możliwa od 1 sierpnia. Osoby, które dokonały już rejestracji mają też nadany numer startowy. Pakiet startowy można odebrać w Silesia City Center w Katowicach przy ul. Chorzowskiej 107 na placu Słonecznym w dniach:

– 29 września 2017 r. w godz. 15.30 – 18.00

– 30 września 2017 r. w godz. 8.30 – 10.15

PAKIET STARTOWY

Aby odebrać pakiet startowy w Biurze Zawodów:

– zabierz ze sobą dokument tożsamości,
– sprawdź swój numer startowy (na stronie biegu w wyszukiwarce zawodników lub na swoim koncie lub na liście startowej w Biurze Zawodów)
– podejdź do stanowiska oznaczonego Twoim numerem startowym,
– podaj swój numer startowy, okaż dokument potwierdzający tożsamość, sprawdź dane na karcie startowej i ją podpisz.
– jeśli chcesz, aby ktoś za Ciebie odebrał pakiet startowy przekaż tej osobie podpisaną kartę startową, którą będziesz mógł pobrać po zalogowaniu się na stronie biegu (ok. 2 tygodnie przed zawodami). Osoba ta po okazaniu podpisanej Twojej karty startowej oraz kopii dokumentu tożsamości do wglądu obsłudze Biura Zawodów otrzyma Twój pakiet startowy.
– jeśli jesteś osobą niepełnoletnią przy odbiorze pakietu startowego musi być obecny Twój opiekun lub musisz dostarczyć na piśmie zgodę swojego opiekuna na start
Pakiet startowy zawiera m.in.:
– numer startowy z wbudowanym chipem i agrafkami (musisz go umieścić z przodu, na koszulce, na wysokości klatki piersiowej);

– koszulkę techniczną do założenia na bieg

DOJAZD

Biuro zawodów mieści się na Placu Słonecznym przed Silesia City Center, Katowice ul. Chorzowska 107. >>>

-samochodem
ul. Chorzowska 107, Katowice (tablice kierunkowo-informacyjne Silesia City Center)
-komunikacją publiczną
Dojazd tramwajem – linie 0, 1, 6, 11, 19, 23, 33 – przystanek Dąb Silesia City Center
Dojazd autobusem – linie 6, 7, 23, 108, 109, 110, 662, 673, 674

Tutaj możesz zaplanować trasę wpisując miejsce wyjazdu >>>

START

 

 
Linia startu znajduje się na Placu Słonecznym przed Silesia City Center.
Start nastąpi punktualnie o godz. 11:00.
 
Każdy zawodnik musi mieć na sobie koszulkę otrzymaną w pakiecie oraz numer startowy umieszczony z przodu koszulki.

Brak koszulki i numeru startowego oznacza dyskwalifikację zawodnika.

META

Meta ustawiona jest na Placu Słonecznym przed Silesia City Center.

Wynik biegu otrzymasz w formie SMS’a na podany przy zgłoszeniu numer telefonu.
Nieoficjalne wyniki biegu opublikowane zostaną w ciągu 48 godzin na stronie biegu (oficjalne wyniki po rozpatrzeniu ew. uwag i protestów podane zostaną w ciągu 3-5 dni).
Przypominamy: osoby, które zgłoszą się do biegu Mini Silesia Marathon o Puchar Radia RMF FM, odbiorą bezpłatny pakiet startowy a nie wystartują w biegu ani nie zwrócą pakietu przed startem zawodów zobowiązane są do dokonania opłaty w wysokości 30 PLN zgodnie z zaakceptowanym regulaminem biegu.
Atrakcje turystyczne Katowic 

Magiczny Nikiszowiec, zabytkowa dzielnica Katowic

Górnicze osiedle położone na południu Katowic, znajdujące się na Szlaku Zabytków Techniki, industrialnej trasie turystycznej. Od 14 stycznia 2011 roku uznane przez ROZ za Pomnik Historii. Nikiszowiec zdobył również w 2011 roku czwarte miejsce w plebiscycie 7 Nowych Cudów Polski, zorganizowanym przez „National Geographic Traveler”. Osiedle to zaprojektowali bracia Zillmann, Georg i Emil. Powstawało ono w latach 1908-1919 oraz 1920-1924. Wzniesione obok szybu Nikisz, który należał do kopalni „Giesche” (obecnie KWK Wieczorek ). Zgodę na budowę osiedla wyraził Wydział Powiatowy dnia 17 grudnia 1908 roku, zastrzegając przy tym, że nowo wybudowane osiedle ma posiadać pełną infrastrukturę; wybudowany miał zostać kościół katolicki, szkoły, drogi, kanalizacja.

Na terenie Nikiszowca znajduje się również Galeria Szyb Wilson, której początki istnienia datuje się na rok 1826. Działało tam wówczas przedsiębiorstwo górnicze, na które składały się dwa szyby ( od 1935r. ich nazwy to Wilson i Wilson II ), Łaźnia, Cechownia, Zakład Przeróbczy, Nadszybie i Sortownia. Znajdował się tu również jeden z przystanków kolejki „Balkan”, która służyła w latach 1920-1977 jako bezpłatny środek komunikacji osobowej i towarowej. Obecnie znajduje się tu przestrzeń ekspozycyjna dla Galerii Szyb Wilson, powstałej w 1998, na którą składają się: Mała Galeria, Średnia i Duża Galeria

Szlak Zabytków Techniki: Giszowiec

Osiedle – ogród dla robotników kopani Giesche i ich rodzin oraz dla pracowników hut cynku i ołowiu w Szopienicach i Roździeniu. Osiedle to powstało w latach 1907-1910, według projektu architektów z Charlottenburga- Jerzego i Emiliana Zillmanów. Znajdują się tu głównie domu dwu-, trzy- i czterorodzinne budowane na wzór starej górnośląskiej chaty wiejskiej.
Zgodę na jego budowę wydano dnia 22 czerwca 1906 roku. Pierwszy plan osiedla przedstawiał prostokąt z trój- bądź pięciokondygnacyjnymi domami dwudziesto-, trzydziestorodzinnymi, jednak projekt ten odpadł ze względu na zbyt wysokie koszty. Kolejny projekt należał do Anthona Uthemanna, który mówił o osiedlu głównie złożonym z domów wolnostojących, otoczonych niewielkimi ogrodami. Od 1914 roku funkcjonowała tam bezpłatna kolejka „Balkan”. Z początku Giszowiec był samodzielnym osiedlem posiadającym własną administrację, który w roku 1924 został włączony do gminy Janów. W 1947 roku znalazł się w granicach powiatu miejskiego Szopienice, a w 1960 wraz z nim wszedł w skład Katowic. Do końca lat siedemdziesiątych pełnił funkcję osiedla-sypialni dla pracowników kopalni, głównie „Wieczorka” i „Staszica”, bowiem w roku 1969 rozpoczęto w sąsiedztwie budowę osiedla spółdzielczego im. Stanisława Staszica, składającego się z jedenastopiętrowych bloków, wypierających jednopiętrowe domki.
Obecnie część Giszowca objęta jest opieką konserwatorską.

SZLAK  MODERNY

„Szlak Moderny” to trasa turystyczna stworzona, by przybliżyć zarówno gościom jak i mieszkańcom katowicką architekturę lat 20-tych i 30-tych XX wieku. Katowice to drugie polskie miasto, obok Gdyni, w którym na małym obszarze, znajduje się wiele budynków z okresu międzywojnia.
Na trasie o długości 5,5 km natrafimy na 16 najcenniejszych budowli modernistycznej zabudowy Katowic, w pobliżu których stanęły infokioski z prezentacjami multimedialnymi, mającymi ułatwić nam dostęp do informacji na temat katowickiej architektury.
Spacer wzdłuż Szlaku Moderny wraz z zabranym z Centrum Informacji Turystycznej ( Rynek 13 ) folderem „ Modernizm w Katowicach. Szlak Moderny” pozwoli nam zrozumieć dlaczego Katowice nazywane były „polskim Chicago” oraz odsłoni przed nami ujmującą, silnie inspirującą stronę Katowic- miasta międzynarodowych wydarzeń kulturalnych.
Więcej informacji na temat modernistycznych Katowic.

„Drapacz Chmur”

to modernistyczny budynek przy ulicy Żwirki i Wigury 15, którego budowa rozpoczęła się w 1929 roku i trwała przez 5 lat. Za jego projekt odpowiedzialni byli konstruktor Stefan Bryła oraz architekt Tadeusz Kozłowski. „Drapacz Chmur” to 17-kondygnacyjny budynek, uznawany za najwyższy wieżowiec w Polsce, jednak miejsce ustąpił Pałacowi Kultury i Nauki, ukończonemu w 1955 roku. Mimo wszystko do tej pory „Drapacz Chmur” uznawany jest za najciekawszy i najbardziej spektakularny przykład funkcjonalizmu w Polsce. W dużych, luksusowych mieszkaniach tego budynku mieszkali w czasie wojny pracownicy Urzędu Wojewódzkiego, a po wojnie m.in. takie osoby jak: Kazimierz Kutz, Gustaw Holoubek.

Pomnik Powstańców Śląskich

Największy i najcięższy pomnik w Polsce, znajduje się w Centrum Katowic obok ronda gen. Jerzego Ziętka, przy Alei Korfantego. Po raz pierwszy osłonięty 1 września 1967 roku. Za projekt odpowiedzialni byli G. Zemła ( rzeźba ) oraz W. Zabłocki zajmujący się architektoniczną koncepcją skrzydeł. Trzy skrzydła mają symbolizować trzy powstania śląskie w latach 1919, 1920 oraz 1921. Ciekawostką jest, że na pionowej skarpie, od strony ronda, znajdują się nazwy miast, w których toczone były bitwy oraz fakt, że pomnik ten został ufundowany przez społeczeństwo Warszawy.

Gmach Urzędu Wojewódzkiego (przed wojną Sejmu Śląskiego)

Budynek znajdujący się przy ulicy Jagiellońskiej 25, zaprojektowany przez krakowskich architektów: P. Jurkiewicza, L. Wojtyczkę, S. Żeleńskiego oraz K. Wyczyńskiego, który niestety zmarł w dniu ogłoszenia wyników konkursu na projekt gmachu. Budowa rozpoczęła się w 1924 roku i trwała przez 6 lat.

Altus

Katowicki wieżowiec przy ulicy Uniwersyteckiej 13, projektu Dietera Paleta, wybudowany w latach 2001-2003, działający wcześniej pod nazwą Uni Centrum 2000. Jest to obecnie najwyższy wieżowiec w Katowicach, liczący 29 pięter i 125 m wysokości. Mieści się tu m.in.: Centrum Filmowe Helios, fitness club, różne restauracje, kawiarnie, sklepy, biura oraz czterogwiazdkowy Qubus Hotel, na którego ostatnim, 27, piętrze, znajduje się Sky Bar, z którego podziwiać możemy wspaniałą, zapierającą dech w piersiach panoramę Katowic, a przy tym napić się czegoś dobrego.

Rondo gen. Jerzego Ziętka

Samo rondo wraz z podziemiami wybudowane zostało w roku 1965. Z początkiem XXI wieku rozpoczęła się wielka przebudowa. W 2006 roku oddany dwunawowy tunel. Również od 2006 roku połowę platformy Ronda przykrywa szklana trzypoziomowa kopuła. Na poziomie „-1” znajduję się jeden z dwóch kiosków oraz urządzenia nadzorujące pracę tunelu drogowego, na poziomie 0 znajdziemy kolejny kiosk, Centrum Utrzymania Tunelu oraz galerię Rondo Sztuki Akademii Sztuk Pięknych. Na ostatnim poziomie znajduje się klubo-kawiarnia „Oko Miasta”z której obserwować można zarówno wschody słońca jak i zachody, dzięki dwóm balkonom umieszczonym po przeciwległych końcach.

KULTURA

Budynek Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego

neoklasycystyczny budynek w Centrum Katowic ( Rynek 2 ). zaprojektowany przez Carla Moritza, a oddany do użytku w roku 1907 jako teatr niemiecki. W roku 1922 w budynku tym zaczął działać Teatr Polski w Katowicach. Przebudowywany był w latach siedemdziesiątych XX w.

Hala widowiskowo-sportowa Spodek

Spodek to budynek MOSiRu o nietypowym kształcie, znajdujący się przy Alei Korfantego 35. Prace nad budową rozpoczęły się w 1964 roku a zakończyły w 1971.
Swoją niezwykłość Spodek zawdzięcza nie tylko niezwykłemu kształtowi, ale również wielofunkcyjności i charakterowi obiektów wchodzących w jego skład, dzięki którym organizowane są tam różnorodne wydarzenia, zarówno artystyczne, sportowe, jak i wszelakie targi, zjazdy, często odbywające się w tym samym czasie.

Biblioteka Śląska

Najstarsza książnica na Górnym Śląsku, wybudowana na przełomie lat 1922/1923, powołana do życia jako Biblioteka Sejmu Śląskiego. W latach 30-tych przekształcona na publiczną bibliotekę naukową. W roku 1934 przeniesiono Bibliotekę do budynku na ulicy Francuskiej, jednak z racji małej ilości miejsca na ciągle rosnące zabiory, magazyny znajdowały się w czterech różnych miejscach. Z racji w roku 1998 odbyło się uroczyste otwarcie nowego gmachu Biblioteki Śląskiej, znajdującego się na Placu Rady Europy 1.

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka ( CINiBA )

Wspólny projekt Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego, mający na celu usprawnienie udostępniania informacji niezbędnej do realizowania projektów obu uczelni, zwiększenie dostępności literatury oraz zwiększenie roli obydwu uczelnie w relacjach międzynarodowych. Ponadto Centrum pełnić będzie funkcję salonu intelektualnego miasta i regionu.
CINiBA otrzymała nagrodę główną w konkursie architektonicznym Tygodnika Polityka, nagrodę II stopnia w konkursie Budowa Roku 2011 organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, nagrodę w kategorii Obiekt Roku & Grand Prix w 17 edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego oraz zdobyła tytuł Bryły Roku 2011 w głosowaniu internautów.
Gmach CINiBA wzniesiony został przy ulicy Bankowej 11a, według projektu D. Hermana i P. Śmierzewskiego. Budowany w latach 2009-2011.

Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego

To z początku założone przez Witolda Friedmana w 1929 roku Śląskie Konserwatorium Muzyczne, które w końcu, 12 listopada 1979 roku zmieniło status na Akademię Muzyczną, przyjmując równocześnie imię kompozytora Karola Szymanowskiego. Akademia składa się z czterech budynków, przy czym gmach główny, w stylu neogotyckim, znajduje się przy ulicy Wojewódzkiej 33. W tym samym budynku, w podziemiach, mieści się Muzeum Organów Śląskich. Z kolei od strony ul. Zacisze 3 w uroczym patio znajdziemy uroczą, małą kawiarnio – restaurację „Akolada” , w której można odpocząć, wypijając rewelacyjną kawę oraz zaspokoić głód.
Warto wspomnieć, że Akademia Muzyczna to najstarsza uczelnia wyższa na Górnym Śląsku oraz jedyna szkoła muzyczna na terenie Polski, w której kształcić się można w zakresie muzyki rozrywkowej i jazzu.

Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek

Instytucja powstała 1 lipca 2010 roku w wyniku połączenia Górnośląskiego Centrum Kultury i Estrady Śląskiej, mieszcząca się na Placu Sejmu Śląskiego 2, w budynku, który został oddany do użytku 3 grudnia 1979 roku. CKK ma na celu upowszechnienie kultury i sztuki, edukację artystyczną ludzi młodych oraz organizację szeregu imprez, zjazdów, kongresów. W budynku Centrum Kultury mieszczą się się m.in.: Teatr Corez, Centrum Scenografii Polskiej, Biuro ESK 2016 Katowice, redakcja lokalnego przewodnika :”Ultramaryna”, JazzClub Hipnoza. Warto wspomnieć, że w okresie wakacyjnym na terenie CKK działa Letni Ogród Teatralny, organizujący różnego rodzaju spektakle, koncerty i kabarety.

OBIEKTY SAKRALNE

Archikatedra pw. Chrystusa Króla

Neoklasycystyczna budowla budowana w latach 1927-1956, według projektu Z. Gawlika i F. Mączyńskiego. Jej mury wzniesiono z dolomitu, wydobywanego i obrabianego w kamieniołomach w Imielinie. Z początku budowla miała mieć wysokość 95 metrów, jednak po wojnie wysokość tę ograniczono do 59 metrów. Mimo wszystko Katedra ta pozostaje największym budynkiem sakralnym w Polsce.

Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP

Neoromańska budowla sakralna znajdująca się w dzielnicy Katowic – Panewniki, przy ul. Panewnickiej 76. W 1906 roku położono kamień węgielny, a już w 1907 roku stanęła sylwetka kościoła. Bazylika słynie szczególnie ze swej Szopki, którą można oglądać od Świąt Bożego Narodzenia aż do 2. lutego.

Kościół drewniany pw. Św. Michała Archanioła

Wybudowany w 1510 roku w Syrynii. Dopiero w roku 1938 Kościół został przeniesiony do Katowic i usytuowany w katowickim Parku im. Tadeusza Kościuszki. Jest to najstarsza budowla sakralna na terenie Katowic.

Ewangelicko- augsburski kościół Zmartwychwstania Pańskiego

neoromański budynek z lat 1856-1858, zaprojektowany przez Richarda Lucae, znajdujący się w Katowicach przy ulicy Warszawskiej 18. Była to pierwsza murowana świątynia Katowic. Ciekawostką jest, że są tu organizowane liczne koncerty muzyczne, dzięki 41-głosowym organom firmy Sauer z 1922 roku. W 2011 roku odbył się tu również koncert brytyjskiego artysty, Jakiego Woona, w ramach festiwalu Turon Nowa Muzyka.

Polecamy również informator turystyczny województwa śląskiego.