FAQ – Wolontariat

Co jeszcze musisz wiedzieć, zanim zgłosisz się do udziału w wolontariacie? Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z wolontariatem podczas Silesia Marathon.

Silesia Marathon 2023 odbędzie się 1 października 2023 r., start maratonu planujemy o 8.00, ale wolontariusze tego dnia zaczną swoją pracę znacznie wcześniej – spotkanie z nimi planujemy na godz. 6.00 rano. Dzięki temu wszyscy wolontariusze znajdą się na swoich stanowiskach w odpowiednim czasie, będą mogli przygotować się do działań, a wcześniej poznają się z wolontariuszami wykonującymi podobne zadania, odbiorą koszulki i pakiety żywnościowe.

Od 28 września rozpoczniemy pracę w biurze zawodów czyli w miejscu, gdzie wszyscy uczestnicy maratonu i półmaratonu odbiorą swoje pakiety startowe.

W okresie od 1 marca do końca października 2022 roku zapraszamy do współpracy wszystkie osoby które chciałyby włączyć się w działania organizacyjne, których nie brakuje przez większą część roku. Fundacja Silesia Pro Active posiada swoje biuro na terenie Stadionu Śląskiego.

Wszystkich wolontariuszy zaangażowanych w przygotowanie i obsługę maratonu zaprosimy do udziału w szkoleniach dot. wolontariatu sportowego i przygotowania do pracy na konkretnych stanowiskach. Dzięki nim wolontariusze zdobędą wiedzę i informacje, które wykorzystają nie tylko podczas Silesia Marathon 2022, ale i przy innych imprezach biegowych czy sportowych. Szkolenia planujemy we wrześniu 2022 r. Odbędą się one w godzinach popołudniowych (ewentualnie w weekend). Wyjątkiem są grupy szkolne – dla nich spotkania możemy organizować na terenie szkoły, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu, również w godzinach przedpołudniowych. Uczestnictwo w szkoleniach jest obowiązkowe – przekażemy na nim wszystkie informacje, dzięki którym będziesz mógł w roli wolontariusza czuć się bezpiecznie i komfortowo.

Tak, do udziału w wolontariacie przy Silesia Marathon 2022 angażujemy także wolontariuszy, którzy nie ukończyli 18 roku życia. Poprosimy ich jednak o przedstawienie pisemnej zgody na udział w wolontariacie, podpisanej przez rodziców/opiekunów prawnych. O wzór takiej zgody należy poprosić naszych koordynatorów wolontariatu (kontakt mailowy: biuro@slaskie-wolontariat.org.pl).

Zgodnie z ustawową definicją wolontariatu – jest to działalność bezinteresowna, dobrowolna, świadoma i bezpłatna. Tym samym – za pracę wolontariacką podczas Silesia Marathon 2022 nie przewidujemy przekazywać wynagrodzenia finansowego. Dla wszystkich wolontariuszy przygotujemy pamiątkowe pakiety: będą to koszulki, certyfikaty i drobne upominki maratonu.

Tak, dla wszystkich wolontariuszy przygotujemy posiłek – zarówno podczas działań w biurze zawodów jak i już w dniu samego maratonu. Najprawdopodobniej będzie to pakiet, w skład którego wejdzie kanapka, owoc, woda, słodycze.

Niestety nie jesteśmy w stanie każdemu z wolontariuszy zwrócić kosztów dojazdu do Katowic. Ale na pewno zagwarantujemy dowóz już na miejsce wykonywania zadań (np. na teren oddalonych od centrum dzielnic Katowic, do Mysłowic czy też do Siemianowic).

Jedynym wyjątkiem jest zwrot kosztów dojazdu grup zorganizowanych – jeśli np. jesteście grupą szkolną spoza Katowic i na maratonie chcecie pojawić się grupą min. 30 osób, możecie poprosić o zwrot kosztów dojazdu. W tym celu musicie skontaktować się z koordynatorem, najlepiej drogą mailową pod adresem: biuro@slaskie-wolontariat.org.pl.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w wolontariacie zapraszamy do wypełnienia >>>formularza rekrutacyjnego<<<.

Zgłoszenia są przyjmowane od 26 lipca 2022 r.

Jeśli jesteście grupą zorganizowaną (np. grupą min. 10 znajomych, grupą szkolna itp.), możecie zgłosić swój udział wysyłając informację drogą mailową, na adres: biuro@slaskie-wolontariat.org.pl

Load More

Bądź z nami na bieżąco
Skip to content