FAQ – Wolontariat

Co jeszcze musisz wiedzieć, zanim zgłosisz się do udziału w wolontariacie? Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z wolontariatem podczas Silesia Marathon.

Silesia Marathon 2024 odbędzie się 6 października 2024 r.

Od 2 października rozpoczniemy pracę w biurze zawodów, czyli w miejscu, gdzie wszystkie osoby uczestniczące w maratonie, ultramaratonie i półmaratonie odbiorą swoje pakiety startowe

Start ultramaratonu planujemy o 7.30, maratonu o 8:05 a półmaratonu o 9:40, ale wolontariusze_ki tego dnia zaczną swoją pracę znacznie wcześniej – spotkanie planujemy na godz. 6.00 rano. Dzięki temu wszystkie osoby znajdą się na swoich stanowiskach w odpowiednim czasie, aby mogły przygotować się do działań, a wcześniej poznać się z osobami koordynującymi i innymi wolontariuszami_kami wykonującymi podobne zadania, odbiorą koszulki i pakiety żywnościowe.

Najwcześniej rozpoczyna swoją pracę depozyt – już o 6:30 przywita pierwszych zawodników.

Zainteresowanych wcześniejszym zaangażowaniem zapraszamy do współpracy w działania organizacyjnych, których nie brakuje przez większą część roku. Fundacja Silesia Pro Active posiada swoje biuro na terenie Stadionu Śląskiego.

Wszystkie osoby zaangażowane w przygotowanie i obsługę maratonu zaprosimy do udziału w szkoleniach dot. wolontariatu sportowego i przygotowania do pracy na konkretnych stanowiskach. Dzięki nim zdobędziesz wiedzę i informacje, które wykorzystasz nie tylko podczas Silesia Marathon, ale i przy innych imprezach biegowych czy sportowych. Szkolenia planujemy we wrześniu 2024 r. Odbędą się one w godzinach popołudniowych (ewentualnie w weekend). Wyjątkiem są grupy szkolne – dla nich spotkania możemy organizować na terenie szkoły, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu, również w godzinach przedpołudniowych. Uczestnictwo w szkoleniach jest obowiązkowe – przekażemy na nim wszystkie informacje, dzięki którym będziesz mógł w roli wolontariusza_ki czuć się bezpiecznie i komfortowo.

Tak, do udziału w wolontariacie przy Silesia Marathon 2024 angażujemy także osoby, które nie ukończyły 18. roku życia. Poprosimy jednak o przedstawienie pisemnej zgody na udział w wolontariacie, podpisanej przez rodziców/opiekunów prawnych. O wzór takiej zgody należy poprosić naszych koordynatorów wolontariatu

Zgodnie z ustawową definicją wolontariatu – jest to działalność bezinteresowna, dobrowolna, świadoma i bezpłatna. Tym samym – za pracę wolontariacką podczas Silesia Marathon 2024 nie przewidujemy przekazywać wynagrodzenia finansowego. Dla wszystkich wolontariuszy_ek przygotujemy pamiątkowe pakiety: będą to koszulki i certyfikaty.

Tak, dla wszystkich osób zaangażowanych przygotujemy posiłek – zarówno podczas działań w biurze zawodów, jak i już w dniu samego maratonu. Najprawdopodobniej będzie to pakiet, w skład którego wejdzie kanapka, owoc, woda, słodycze.

Niestety nie jesteśmy w stanie każdej z osób zwrócić kosztów dojazdu do Katowic. Ale na pewno zagwarantujemy dowóz już na miejsce wykonywania zadań (np. na teren oddalonych od centrum dzielnic Katowic, do Mysłowic czy też do Siemianowic).

Jedynym wyjątkiem jest zwrot kosztów dojazdu grup zorganizowanych – jeśli np. jesteście grupą szkolną spoza Katowic i na maratonie chcecie pojawić się grupą min. 30 osób, możecie poprosić o zwrot kosztów dojazdu. W tym celu musicie skontaktować się z koordynatorem.

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w wolontariacie zapraszamy do wypełnienia >>>formularza rekrutacyjnego<<< 

Informacja o terminie przyjmowania zgłoszeń zostanie podana w 2024r.

Jeśli jesteście grupą zorganizowaną (np. grupą min. 10 znajomych, grupą szkolna itp.), możecie zgłosić swój udział wysyłając informację drogą mailową

Load More

Bądź z nami na bieżąco
Skip to content