O nas

Organizatorem zawodów jest założona w 2009 roku

Fundacja SILESIA PRO ACTIVE

REGON: 241294199
KRS: 0000334726
NIP: 954 268 13 08

Statut Fundacji określa:

Celem Fundacji jest propagowanie, krzewienie i upowszechnianie kultury fizycznej, zdrowia i sportu. Cele fundacji zakładają w szczególności:

– Podejmowanie działań aktywizujących mieszkańców aglomeracji śląskiej i województwa śląskiego;
– Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i osób dorosłych jako formy spędzania wolnego czasu;
– Promocja aktywności fizycznej poprzez edukację prozdrowotną;
– Promocja regionu w kraju i na świecie poprzez rekreację, turystykę i sport;
– Organizowanie zawodów sportowych oraz imprez rekreacyjno-sportowych;
– Organizowanie imprez kulturalno-rozrywkowych dla mieszkańców województwa śląskiego;
– Organizowanie i prowadzenie zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży;
– Organizowanie różnych form wypoczynku i rekreacji, w tym obozów wyjazdowych;
– Wspieranie rozwoju szkół, organizacji i placówek działających na rzecz rozwoju sportu i rekreacji.

Fundacje realizuje cele statutowe poprzez m.in.:
– Inspirowanie i organizowanie ruchu społecznego sprzyjającego realizacji celów Fundacji;
– Prowadzenie edukacji społecznej;
– Współpracę z lokalnymi środowiskami gospodarki, nauki, kultury i sportu;
– Promocję oraz organizację wolontariatu;
– Realizowanie programów naukowych i badawczych;
– Organizowanie kampanii społecznych, odczytów, konferencji, spotkań, dyskusji i innej działalności publicznej dla realizacji celów fundacji;
– Współdziałanie z klubami sportowymi, sportowcami oraz innymi organizacjami odpowiedzialnymi za działalność sportową i rekreacyjną.

Działalność organizatorska zespołu rozpoczęła się już dużo wcześniej nim powstała Fundacja. Pierwszy nasz bieg uliczny zorganizowany został w 2005 roku i był to Półmaraton 4energy rozgrywany obecnie pod nazwą Silesia Półmaraton.
Powołanie fundacji Silesia Pro Active okazało się potrzebą sformalizowania działań prowadzonych przez grupę zaangażowanych miłośników biegania i promocji aktywności fizycznej. Animatorem działań jest prezes zarządu Fundacji – Bohdan Witwicki.

 

Silesia Marathon, jako jeden z nielicznych w Polsce biegów tej skali, to czysto oddolna inicjatywa pasjonatów biegania. Wielu z nich robi to nieprzerwanie od 2005 roku, gdy startował nasz pierwszy półmaraton oraz 1. edycji Silesia Marathon w 2009 roku. Chcielibyśmy Wam przybliżyć chociaż trochę sylwetki ludzi, którzy kryją się za organizacją naszego biegu.

 

Bohdan Witwicki – dyrektor biegu

Wszystko zaczęło się od… Bohdana Witwickiego, absolwenta Wydziału Zarządzania Politechniki Łódzkiej oraz Akademi Wychowania Fizycznego w Katowicach, menadżera, trenera lekkiej atletyki, nauczyciela, wielokrotnego maratończyka, który wpadł na pomysł organizacji maratonu w śląskiej aglomeracji i szybko zaczął go realizować. W 2009 roku powstała Fundacja Silesia Pro Active, której został prezesem i nieprzerwanie piastuje stanowisko dyrektora Silesia Marathon. To on odpowiada za to, żeby impreza mogła się odbyć i tworzy wokół siebie zespół, który realizuje cały projekt. Wielką odpowiedzialność i stres, który się nieodzownie łączy z tą funkcją, okupił niestety utratą włosów :).

Dariusz Bonarski – człowiek od medali

Na pewno wielu „finisherów” go kojarzy, bo już od 1. edycji wita wszystkich na mecie i dopilnowuje, aby każdy dostał swój upragniony medal i ugasił pragnienie. Absolwent AWF Katowice, nauczyciel, trener w Zespole Szkół Sportowych w Siemianowicach Śląskich, propagator sportu, organizator wielu imprez sportowych, a na Silesia Marathon – Kierownik Mety. To on odpowiada za to, żeby nikt z Was nie musiał czekać zbyt długo na obsługę w strefie mety. Myślicie, że zapewnienie tego kilku tysiącom osób, wbiegającym przez kilku metrowej szerokości metę, nieprzerwanie przez 2-3 godziny, to taka prosta sprawa?

 

Mateusz Miodoński – przybij piątkę na starcie

Kiedy przekraczacie linię startu i przybijacie „piątkę” z taśmą startową, to m.in. on zawsze ją trzyma, bo jest Kierownikiem Startu. Nabywał doświadczenia pod okiem Darka Bonarskiego, ale od kiedy Silesia Marathon zaczął się mocno rozrastać nastąpił podział obowiązków i „Miodek” zajmuje się właśnie startem. Z wydarzeniem związany również od pierwszej edycji, od dziecka pasjonat sportu – pływanie, triathlon, bieganie (na swoim koncie ma również przebiegnięty maraton, więc wie, jak przyjemne jest przekroczenie linii mety tego dystansu). Obecnie nauczyciel wychowania fizycznego oraz trener pływacki w Zespole Szkół Sportowych w Siemianowicach Śląskich.

 

Marek Pęczak i Damian Rak – specjaliści od specjałów na trasie

Chciałoby się napisać – tak wielu zawdzięcza tak wiele, tak nielicznym – i to idealnie oddaje funkcję, jaką pełnią Marek i Damian. Każdy z Was Markowi Pęczakowi wiele zawdzięcza, absolutnie każdy, ponieważ jest on z nami od 2005 roku. Od 2009 roku jest Kierownikiem Punktów Odżywczych, a Damian jest jego „prawą ręką” przy działaniach na trasie. Marek odpowiada za zamówienia, transport i dystrybucję na 42-kilometrowej trasie i jej 9 punktach odżywczych, tysięcy litrów wody i izotoników, dziesiątek tysięcy kubeczków, setek kilogramów bananów, czekolady, ciastek, cukierków i innych smakołyków.

Przemysław Witwicki – niedaleko pada jabłko od jabłoni

Obecny na Silesia Marathon już od 1. edycji. Początkowo jako oficjalny fotograf imprezy, archiwizował Wasze dokonania i robi to nadal. Od kilku lat obsługuje działania finansowe fundacji, czyli pilnuje, aby cyferki się zgadzały. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, obecnie pracownik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Marek Ochudło – ogarniacz

Pracuje przy organizacji prawie od samego początku, bo od 2010 roku. Informatyk, logistyk, grafik. Odpowiada za organizację Biura Zawodów, zamówienia, projekty graficzne i pilnowanie realizacji. Możecie też z nim pokorespondować korzystając z formularza kontaktowego. Niewidoczny, a wszędzie go pełno – człowiek od kontrolowania, szukania i rozwiązywania problemów.

 

Krzysztof Korecki – koguty to jego konik

Organizacja maratonu miejskiego, w dodatku prowadzącego przez 4 miasta, to nie lada wyzwanie w zabezpieczeniu trasy. 42 kilometry zabezpieczeń, oznaczeń, zamykanych skrzyżowań, objazdów to od kilku lat zadanie Krzysztofa Koreckiego – Kierownika Trasy. W dniu zawodów to on zaczyna pracę najwcześniej, bo już od nocnych godzin zaczynają się prace zabezpieczające trasę. Jak zobaczycie samochody z żółtymi kogutami oznaczone logiem Silesia Marathon , to będzie on – pomachajcie mu!

Dorota Spaczyńska-Kaim – medium mediów

Zdarzyło Wam się zadzwonić na naszą infolinię? To jej głos usłyszycie, ponieważ jest na pierwszej linii kontaktu na z Wami. Oprócz tego utrzymuje z Wami kontakt z mediach społecznościowych oraz zajmuje się prowadzeniem promocji i kontaktami z mediami tradycyjnymi. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego, wcześniej odpowiedzialna za marketing i PR w Ruchu Chorzów SA oraz Polskim Związku Hokeja na Lodzie. Szczęśliwie zamężna, więc radzimy dzwonić tylko w sprawach związanych z biegiem ;).

Maria Zhyrova – artystą trzeba się urodzić

Najnowszy nabytek fundacji, a już zdążyła wnieść duży wkład. Przybyła do nas niecały rok temu z Ukrainy, uciekając przed wojną z Charkowa. Z zamiłowania i talentu graficzka komputerowa w trakcie studiów.

 

Basia Łabus – światowy kierownik

Trudno o bardziej doświadczonego i obeznanego ze światem wolontariusza i koordynatora wolontariatu. Obecna z ramach wolontariatu na wielu imprezach sportowych na świecie, w tym rangi mistrzowskiej. Na Silesia Marathon od 2017 roku odpowiada za działanie Biura Zawodów.

Mateusz Górka – obiektowy specjalista

Obecny przy biegu od 2017 roku, najpierw w ramach swojej pracy na Stadionie Śląskim, a od kilku lat bezpośrednio związany z fundacją Silesia Pro Active. Mając bogate doświadczenie w obsłudze imprez na Stadionie Śląskim i w Arenie Gliwice, na Silesia Marathon opiekuje się wystawcami oraz partnerami wydarzenia.

Grzegorz Wróbel – zawsze ma Twój płaszcz!

Grzegorz od lat pomaga w organizacji Silesia Marathon w ramach wolontariatu, a w ostatnich latach wyspecjalizował się w organizacji depozytu. Tak, to dzięki niemu czas oczekiwania na bagaż jest coraz krótszy, to dzięki niemu nie zdarzyło nam się, aby cokolwiek Wam zginęło! Ehhh, Bareja nie miałby tu co robić z kamerą!

 

Wszyscy staramy się, żebyście Wy – zawodnicy zapamiętali swój udział jako wyjątkowy i wracali do nas na kolejne edycje.
Pracujemy dla Was i Wasze zadowolenie napędza nas do dalszego działania.

Bądź z nami na bieżąco
Skip to content