Historia

Za nami piętnasta, jubileuszowa edycja Silesia Marathon. Po raz kolejny tysiące biegaczy miało okazję zakończyc swój bieg na biezni słynnego „Kotła czarownic”.

Silesia Marathonu nie byłoby na mapie polskich biegów, gdyby nie zespół osób, które połączyły swoją pasję z determinacją i wolą działania, ale i uczestnicy, którzy co roku stają na starcie naszych biegów.
Pierwszym biegowym projektem naszego teamu był Półmaraton 4Energy, który w 2005 roku przyciągnął ponad 400 miłośników biegania na start w Katowicach. Bieg bardzo szybko zdobył uznanie uczestników i dynamicznie się rozwijał. Z roku na rok chętnych na zawody przybywało, a my zdobywaliśmy kolejne doświadczenia tak, by w 2009 roku podjąć duże wyzwanie, jakim była organizacja biegu na dystansie 42 kilometrów i 195 metrów.

Od pierwszej edycji Silesia Marathon to wydarzenie składającego się z biegu głównego na królewskim dystansie oraz półmaratonu. W roku 2019 do stawki dołączył kolejny, najdłuższy dystans – ultramaraton rozgrywany na 50-cio kilometrowej trasie.

Historia Silesia Marathon rozpoczęła się 3 maja 2009 roku. Na znak prof. Jerzego Buzka, honorowego startera pierwszej edycji, prawie 1100 uczestników ruszyło w trasę łączącą dwa obiekty nierozerwalnie związane ze śląskim pejzażem. Zawodnicy wystartowali bowiem spod bram Stadionu Śląskiego, by po pokonaniu 42,195 km finiszować przy katowickim “Spodku”. Był to pierwszy bieg maratoński zorganizowany na ulicach Aglomeracji Górnośląskiej i tym samym początek pięknej, sportowej historii, która nieprzerwanie trwa do dziś.

 

Profesor Jerzy Buzek podczas startu pierwszej edycji Silesia Marathon

 

Od samego początku Silesia Marathon był biegiem, który ściągał zawodników nie tylko z województwa śląskiego czy Polski, ale i wielu innych krajów. Zagraniczni zawodnicy gościli na trasach naszych biegów już od pierwszej edycji. W Silesia Marathon udział brali obywatele m.in. takich państw jak: Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy, Czechy, Słowacja, Chorwacja, Holandia, Szwecja, Ukraina, Białoruś, Rosja, Serbia, Armenia, Finlandia, Francja, Litwa, Łotwa, Estonia, Bułgaria, Dania, Austria, Węgry, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Izrael, a nawet tak odległych jak Australia, Stany Zjednoczone, Kanada, Brazylia, Korea Południowa, Japonia, Kenia, Republika Środkowoafrykańska czy Meksyk.

To właśnie obcokrajowcy jako pierwsi w historii stanęli na najwyższym stopniu podium Silesia Marathon. Zwycięzcą pierwszej edycji biegu w kategorii mężczyzn został Ukrainiec Olexiy Medentsov, który na mecie zameldował się z czasem 02:25:48. W kategorii kobiet najszybsza była Białorusinka Volha Yudziankova, która na metę dotarła w czasie 2:55:38.

W 2010 roku trasa biegu została ograniczona do jednego miasta i zawody rozegrano wyłącznie na ulicach Katowic. W wydarzeniu wzięło udział 1074 uczestników. Drugą edycję Silesia Marathon wygrali Białorusini: Yury Kaptserau (2:35:01) i Volha Kaminskaya (2:51:40).

Polak pierwszy raz stanął na najwyższym stopniu podium podczas trzeciej edycji biegu, która odbyła się 3 maja 2011 roku. Przemysław Rojewski z Luzina w województwie pomorskim osiągnął czas 2:26:37. Wśród kobiet triumfowała Nataliya Hryhorieva z Białorusi, która na metę przybiegła z czasem 2:59:48.

W 2011 roku udało się zorganizować maraton na trasie trzech miast, z Chorzowa przez Siemianowice Śląskie do Katowic. Zawodnicy trzeciej edycji biegu nie mieli przed sobą łatwego zadania. Zmagania z królewskim dystansem, które same w sobie są nie lada wyzwaniem, utrudniła im jeszcze aura. Wszyscy, którzy tego dnia brali udział w rywalizacji nigdy nie zapomną towarzyszącego im załamania pogody – rzęsistego deszczu i temperatury bliskiej 0oC! Fakt ten może nie dziwiłby tak bardzo, gdyby nie to, że impreza odbywała się w maju.

Podczas czwartej odsłony biegu odbywającej się dokładnie rok później, bo 3 maja 2012 roku, kapryśna pogoda również zaskoczyła biegaczy. Tym razem jednak w zupełnie inny sposób, bo afrykańskim upałem! Lejący się z nieba żar utrudniał biegaczom zadanie jeszcze bardziej niż ubiegłoroczny przenikliwy chłód. Na mecie jako pierwsi w swoich kategoriach pojawili się: Grzegorz Czyż z Bogumiłowic w województwie małopolskim (2:42:04) i Ewa Kalarus z Myszkowa w województwie śląskim (03:11:44). Przy takim upale trudno było o zadowalające wyniki. Czasy zawodników czołówki znacząco odbiegały od ich rekordów życiowych. Zwycięzca w kategorii mężczyzn startował wcześniej już trzy razy w Silesia Marathon, za każdym razem kończąc go z lepszym wynikiem niż ten, który ostatecznie zaprowadził go na najwyższe miejsce na podium!

– Wreszcie się udało. Był to ciężki maraton, sporo podbiegów. Na początku nie byłem pierwszy, ale gdy objąłem prowadzenie, to już go nie oddałem – mówił zwycięzca Grzegorz Czyż.

 

Bohdan Witwicki, Szymon Knobloch, Grzegorz Czyż, Tamas Karlowitz-Juhasz

Fot. Chorzowianin.pl

 

W roku 2013 trasa Silesia Marathon została odwrócona. Zawodnicy nie kończyli biegu pod Spodkiem, lecz tam go zaczynali. Trasa wiodła przez dzielnice Katowic, następnie przez Siemianowice, a na koniec przez Chorzów. Ostatnie 5 km przebiegało przez odcinek w Parku Śląskim. Meta znajdowała się na wysokości hali „Kapelusz”. Zwycięzcami biegu głównego w dniu 12 maja 2013 roku zostali Jakub Glajcar z Wisły (2:35:35) i ponownie Ewa Kalarus (2:57:24).

– Silesia Maraton to był mój drugi bieg maratoński. Przygotowywałem się do tych zawodów przez 5 miesięcy. Nie ukrywam, że byłem świetnie przygotowany i mocno wierzyłem, że wygram. Tego dnia było deszczowo i zimno. Chcąc się rozgrzać od startu narzuciłem spore tempo i objąłem prowadzenie utrzymując je do końca. Bardzo miło wspominam pilota na rowerze, z którym przez część trasy rozmawialiśmy na różne tematy – wspomina dziś ówczesny zwycięzca, Jakub Glajcar.

 

Jakub Glajcar

Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl 

 

Ewa Kalarus

Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl

 

W roku 2014 zawody zorganizowane zostały po raz pierwszy w znanym dziś doskonale wszystkim terminie, czyli w pierwszą niedzielę października. Trasa biegu wyznaczona była ulicami Katowic, Siemianowic Śląskich i Mysłowic. Miejscem startu i mety biegowych zmagań był teren centrum handlowego „Silesia City Center”. Tryumfatorami tego dnia zostali Rafał Czarnecki z Bliżyna, który linię mety przekroczył z czasem 2:35:48 i Patrycja Włodarczyk z Jaworzna, która ukończyła bieg w czasie 2:57:58.

 

Rafał Czarnecki

 

W roku 2015 sponsorem tytularnym biegu został PKO Bank Polski. Od tego momentu przez kolejne cztery lata impreza nosiła nazwę PKO Silesia Marathon. Dnia 4 października 2015 r. na mecie jako pierwsi pojawili się Ukrainiec Taras Salo (2:33:09) i drugi raz z rzędu Patrycja Włodarczyk (2:54:36). Rok później, na mecie 8. Silesia Marathon triumfowali za to Kenijczycy Joel Maina Mwangi (2:24:51) i Betty Chepleting (2:52:12).

 

Joel Maina Mwangi, Rafał Czarnecki, Wilson Wambugu Kamau

Fot. Iwona Makarska, „Katowice Nasze Miasto”

 

 

W 2017 roku Silesia Marathon powrócił do korzeni i ruszył spod bram legendarnego „Kotła Czarownic”. Tamta edycja okazała się wyjątkowa również dlatego, że była pierwszym wydarzeniem sportowym na oddanym po modernizacji Stadionie Śląskim. Przyczyniło się to do rekordowej frekwencji – w dniu zawodów stadion odwiedziło ponad sto tysięcy osób! Tego szczególnego dnia ze zwycięstwa cieszyli się Damian Pieterczyk (2:23:36) i po raz trzeci w historii imprezy Partycja Włodarczyk (2:49:02).

Dnia 7 października 2018 roku odbyła się 10. edycja Silesia Marathon. Jubileuszowa odsłona biegu okazała się być rekordowa pod względem uczestników, którzy wzięli w niej udział. Tamtego roku na starcie wszystkich biegów rozgrywanych w ramach imprezy stanęło ponad 8 tysięcy zawodników. Wśród nich aż 41 osób pobiegło w maratonie po raz dziesiąty. Najstarszym zawodnikiem, który biegł na królewskim dystansie był 76-letni pan Franciszek z Katowic. Jako pierwszy linię mety w kategorii mężczyzn przebiegł Andrzej Rogiewicz z Grudziądza (2:26:40), a w klasyfikacji kobiet po raz czwarty zwyciężyła Patrycja Włodarczyk (3:00:36).

 

Patrycja Włodarczyk 

 

– Silesia Marathon kojarzy mi się z atmosferą. Ten bieg tworzą ludzie – ale nie elita, profesjonaliści, tylko ci zwykli biegacze, amatorzy. Wiele maratonów jest opartych na elicie. Amatorzy tworzą tło, natomiast elita jest ściągana zewsząd, a organizatorzy prześcigają się w zapraszaniu największych gwiazd. Ja nie czuję się gwiazdą Silesia Marathon i nie przyjeżdżam tu dla zwycięstwa. Wygrana to dla mnie wisienka na torcie. Silesia kojarzy mi się z ludźmi i to dla spotkania z nimi tutaj startuję. Dla mnie jest to swojski maraton i ja jako Ślązaczka bardzo się z nim identyfikuję – mówi Patrycja Włodarczyk czterokrotna zwyciężczyni naszego biegu.

Od roku 2019 partnerem głównym Silesia Marathon jest Województwo Śląskie. Wspólnie z Województwem w latach 2019-2021 organizowaliśmy Triadę Biegową Powstań Śląskich – wydarzenie włączone do obchodów setnej rocznicy Powstań Śląskich, którego celem było uczczenie poprzez sport pamięci o bohaterach śląskich zrywów narodowowyzwoleńczych.

W zależności od liczby zdobytych przez 3 lub 2 lata kilometrów uczestnicy otrzymywali jedną z trzech nagród:

trofeum złote – za pokonanie min. 100 km
trofeum srebrne – za pokonanie min. 50 km
trofeum brązowe – za pokonanie min. 25 km

 

 

Dnia 6 października 2019 roku odbyła sie 11. edycja imprezy. Zwycięzcami biegu głównego zostali Kenijczycy Kipmoletich Evams Tamui (2:21:37) i Gladys Biwott Tepkurui (2:45:55). 11. Silesia Marathon obfitował w rekordy. Ustanowiony został rekord trasy na dystansie maratonu zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Pobity został również rekord Guinnessa – Brytyjczyk Kevin Howarth przebiegł maraton kozłując dwiema piłkami do koszykówki, osiągając czas 03:50:26.

 

Kipmoletich Evams Tamui

 

Bohdan Witiwcki i Gladys Biwott Tepkurui

 

Kevin Howard, rekordzista Guinnessa

 

Do historii niewątpliwie przejdzie 12. edycja biegu, która odbyła się w wyjątkowo trudnym, pandemicznym 2020 roku. Dzięki pasji do biegania i wieloletniemu doświadczeniu udało nam się zorganizować bezpieczne wydarzenie w niemal niezmienionej formule. Wspólnie z Wami udowodniliśmy, że biegowa społeczność ma ogromną moc i żadna siła nie jest w stanie jej zatrzymać. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia na mecie w swoich kategoriach zatriumfowali jako pierwsi Andrzej Rogiewicz (2:27:15) i Katarzyna Golba (2:52:06).

 

Katarzyna Golba

 

Silesia Marathon 2021, rozgrywany 3 października, był wydarzeniem szczególnym. Edycja numer 13 okazała się bowiem dla nas wyjątkowo szczęśliwa i udowodniła, że grono biegaczy, które przez lata udało nam się zrzeszyć, potrafi przetrwać nawet najtrudniejsze chwile, by wrócić ze zdwojoną siłą i pobić nasz dotychczasowy rekord frekwencji. Mało tego! Zwycięzca 13. Silesia Marathon, Andrzej Rogiewicz, zameldował się na mecie z czasem 02:19:07, pobijając tym samym dotychczasowy rekord trasy! Wśród pań najszybsza była Iryna Masnyk z Ukrainy, która na metę dotarła z czasem 2:59:00.

 

Iryna Masnyk

 

– Byłam bardzo szczęśliwa, że dałam radę pokonać tak długi dystans po niezbyt łatwej trasie. Kiedy wbiegłam na stadion, w ogóle nie czułam zmęczenia. Było to coś niesamowitego i na zawsze zostanie w mojej pamięci. Dziękuję bardzo organizatorom za tak fajną imprezę biegową i mam nadzieję, że jeszcze niejeden raz wystartuję w Silesia Marathon – mówi pani Iryna.

Ostatnia edycja Silesia Marathon odbyła się 2 października 2022 roku. Zwycięzcą w kategorii mężczyzn po raz czwarty został Andrzej Rogiewicz, który wywalczył czas 2:20:27. Wśród kobiet najlepsza była Anna Bodnar, która bramę mety przekroczyła z czasem 2:57:21.

 

Andrzej Rogiewicz

 

– Biegałem już na Stadionie Narodowym, biegałem w maratonie krakowskim – tam miałem swój debiut 7 lat temu. Nigdzie nie ma takiej atmosfery jak na Silesia Marathon. Ta atmosfera jest tutaj niesamowita – mówił Andrzej Rogiewicz, czterokrotny zwycięzca Silesia Marathon.

 

Anna Bodnar

 

– Silesia Marathon 2022 pozostanie w mojej pamięci na zawsze. Był to mój trzeci maraton w życiu, a pierwszy zakończony zwycięstwem, jak również, satysfakcjonującym mnie wynikiem. Gdy w 2021 roku pobiegłam swój pierwszy maraton (również Silesię) i zakochałam się w tym dystansie pomyślałam: Kiedyś to wygram. Tak też się stało. Wcześniej niż przypuszczałam.
Poziom i natężenie emocji jakie towarzyszą podczas finiszu na stadionie, jest nie do opisania. To przeżycie, które pozostanie w mojej głowie do końca życia. Mimo, że nadal walczę z kontuzją, która męczyła mnie już jakiś czas przed Silesia Marathon 2022, to nie żałuję ani chwili, niemniej jednak mam nadzieję, że w końcu wyjdę „na prostą” i będę mogła dać z siebie 100 % w edycji 2023. Silesia Marathon jest jak piękny sen, a jednak snem nie jest. Jest jak bajka, a mimo to nie jest bajką, a rzeczywistością. Jest już przeszłością, a jednak mam nadzieję, że również przyszłością. Dziękuję za najpiękniejsze emocje, jakie było mi dane przeżyć – mówi Anna Bodnar.

Ważną częścią Silesia Marathon zasługującą na wyjątkowe uznanie są zawodnicy, którzy od początku trwania imprezy nie opuścili ani jednej edycji! W roku 2022 grupa najwierniejszych uczestników Silesia Marathon liczyła 28 maratończyków (15 edycji) i 1 półmaratończyk (19 edycji). Pełne zestawienie nazwisk i czasów naszych najwytrwalszych biegaczy przedstawione zostało w poniższej tabeli.

 

Najwierniejsi maratończycy

Msc. Nazwisko Imię Rok ur. Miejscowość 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023
Wynik
1 JUSZCZAK TOMASZ 1979 TARNOWSKIE GÓRY 3:07:48 2:58:40 2:54:24 3:05:49 2:53:41 2:51:14 2:48:11 2:50:56 2:52:25 2:52:14 3:41:53 2:50:11 2:49:07 2:56:08 2:40:57 44:13:38
2 LEWICKI TOMASZ 1978 KNURÓW 3:26:50 3:24:20 3:25:59 3:22:24 3:36:47 3:24:11 3:22:46 3:20:56 3:16:19 3:18:33 3:15:03 3:25:00 3:18:56 3:21:02 3:23:12 50:42:18
3 SOBCZAK HENRYK 1983 NOWY TARG 2:48:56 2:58:43 3:03:29 2:53:36 3:58:17 2:56:10 3:01:15 3:48:34 3:44:48 2:58:39 4:21:11 4:46:36 3:28:50 2:57:14 3:32:39 51:18:57
4 MAJCHRZAK TYMOTEUSZ 1976 KATOWICE 3:23:29 3:09:16 3:15:48 3:18:30 3:13:09 3:28:26 3:23:18 3:42:38 3:14:07 3:49:38 3:29:22 3:28:34 3:34:44 3:51:56 3:35:59 51:58:54
5 BYTNIEWSKI DARIUSZ 1977 KATOWICE 3:55:08 3:34:04 4:01:59 3:45:35 3:23:26 3:15:50 3:24:49 3:24:49 3:29:49 3:21:15 3:27:35 3:25:12 3:25:30 3:40:10 3:24:16 52:59:27
6 PAWŁOWSKI PIOTR 1973 TYCHY 2:46:18 2:50:04 2:43:19 3:11:10 2:59:43 3:06:34 3:14:46 3:13:58 3:43:45 3:50:44 3:56:58 4:14:53 4:24:05 4:13:23 4:31:41 53:01:21
7 DUŚ ARTUR 1972 CHORZÓW 4:11:00 4:01:43 3:35:15 3:32:09 3:14:50 3:55:00 3:35:36 3:20:09 3:43:20 3:21:16 3:25:49 3:41:51 3:35:07 3:37:26 3:38:25 54:28:56
8 SOBCZAK MIROSŁAW 1964 SOSNOWIEC 3:21:42 3:26:04 3:33:04 3:43:46 3:40:12 3:25:44 3:53:47 3:55:48 3:22:56 3:57:21 3:39:33 3:48:28 3:37:04 3:43:10 3:50:32 54:59:11
9 PLEWNIAK JERZY 1953 TYCHY 3:35:33 3:23:46 3:43:14 3:50:23 3:28:54 3:25:37 3:35:32 3:35:08 3:36:26 3:37:02 4:25:27 3:58:15 4:10:37 4:15:01 4:16:46 56:57:41
10 PUCHAŁA PIOTR 1978 WILCZA 4:11:56 4:21:57 3:36:53 3:57:37 4:57:30 3:13:04 3:17:28 3:26:58 3:05:39 3:58:13 4:22:29 4:37:26 4:04:23 3:47:38 3:47:57 58:47:08
11 WAWRZYCZEK GRZEGORZ 1968 ZABRZE 3:30:37 3:45:28 3:48:37 3:52:03 3:49:12 3:36:06 3:38:01 3:56:49 3:58:55 4:02:53 4:40:05 4:30:27 4:18:40 4:08:32 3:57:16 59:33:41
12 HAMELA KRZYSZTOF 1960 CHORZÓW 3:46:25 4:10:56 4:05:19 3:57:12 3:49:58 3:49:11 3:36:38 3:36:33 3:42:08 3:44:17 3:42:41 3:46:01 3:45:06 5:22:07 5:02:54 59:57:26
13 ZIELONKA WIESŁAW 1960 KATOWICE 4:52:10 3:32:28 3:37:23 3:51:55 3:40:26 3:38:56 4:09:34 3:50:44 4:01:54 3:56:45 3:48:57 4:02:44 3:56:37 4:23:22 4:39:45 60:03:40
14 LEWAŃSKI ROBERT 1971 KATOWICE 3:45:17 3:20:40 3:17:02 3:34:41 3:27:43 3:31:17 4:01:29 3:53:14 3:52:34 4:03:45 3:52:45 4:46:54 4:57:24 5:06:13 4:49:00 60:19:58
15 NOWAK GRZEGORZ 1975 CZELADŹ 3:45:29 3:26:12 3:32:29 4:26:08 3:36:23 3:47:17 4:02:54 4:05:25 4:22:38 4:00:56 4:28:22 4:32:45 4:47:41 4:19:28 4:14:11 61:28:18
16 OSKIERKO ROMAN 1961 LUBSKO 3:38:25 4:08:28 3:43:20 3:57:14 3:45:51 3:56:31 3:59:05 4:10:24 3:57:09 4:33:37 4:16:10 4:16:22 4:13:40 4:53:34 4:31:00 62:00:50
17 KUCHARCZYK BENEDYKT 1958 BORONÓW 4:11:27 3:54:01 3:45:30 4:20:12 3:53:59 4:08:06 4:06:59 3:56:23 4:16:26 4:06:38 3:59:31 4:18:26 4:18:04 4:21:30 4:32:42 62:09:54
18 KOŃCA ADAM 1981 WROCŁAW 4:22:06 3:57:00 3:58:35 5:44:53 3:53:33 3:54:59 4:25:20 4:30:02 3:59:35 4:20:14 4:00:01 3:58:07 3:50:54 4:01:11 3:59:12 62:55:42
19 RAZIK JACEK 1968 HERBY 4:12:29 3:57:35 3:58:30 3:47:52 4:06:04 4:52:19 3:50:17 4:22:59 4:22:58 4:18:13 4:11:18 4:34:41 4:19:09 4:19:02 3:53:15 63:06:41
20 PODGÓRSKI BARTOSZ 1979 KATOWICE 3:55:12 3:51:23 3:40:03 4:21:21 3:45:50 3:47:06 4:27:36 4:22:46 3:46:56 4:14:35 4:56:49 4:37:00 4:41:05 4:51:34 4:14:32 63:33:48
21 TORŁOP PRZEMYSŁAW 1966 GDAŃSK 3:25:05 3:30:02 3:46:23 4:07:26 3:39:17 3:37:35 4:26:49 4:26:24 4:32:12 4:57:48 4:21:28 4:54:29 5:13:42 4:39:17 4:51:52 64:29:49
22 KOLONKO MIROSŁAW 1970 CHORZÓW 4:12:57 4:46:49 4:23:56 3:59:32 3:53:19 4:19:16 4:00:26 3:49:26 3:51:53 4:13:27 5:09:00 4:43:04 4:42:19 4:26:21 4:10:50 64:42:35
23 SOLECKI TOMASZ 1979 BIERUŃ 3:59:01 4:45:49 4:20:15 4:43:00 3:44:56 4:18:39 4:49:26 4:09:41 4:06:26 4:51:23 4:09:37 4:18:29 3:49:33 4:49:36 4:41:41 65:37:32
24 KUCZ STEFAN 1956 STRZEBIŃ 3:58:32 3:56:55 4:16:25 4:42:08 4:25:26 4:58:49 4:59:45 4:16:22 4:11:04 4:31:48 4:13:30 4:32:09 4:19:59 4:26:33 4:32:18 66:21:43
25 MILO ZBIGNIEW 1974 LUBACZÓW 4:09:47 3:56:09 4:14:13 4:33:58 4:09:19 4:58:39 5:14:30 4:39:21 4:14:46 4:22:33 4:06:30 4:49:52 4:18:43 5:14:28 5:00:50 68:03:38
26 IMIELSKI MAREK 1959 LUBLINIEC 3:57:00 4:10:33 4:12:51 4:36:34 4:11:14 4:06:03 4:57:21 4:25:06 4:50:37 5:16:02 4:58:14 5:00:10 5:38:08 5:14:19 5:24:19 70:58:31
27 KOLONKO JUSTYNA 1975 CHORZÓW 4:12:57 4:46:48 4:20:44 4:51:47 3:59:18 4:11:57 4:27:17 4:34:23 4:23:08 4:50:53 5:09:01 5:14:07 5:01:07 5:33:16 5:30:36 71:07:19
28 GROCHOWSKA JOANNA 1964 WARSZAWA 4:28:48 5:09:32 4:06:57 4:53:13 4:05:08 4:20:49 4:34:10 4:46:31 5:09:22 4:53:07 4:29:47 5:34:53 5:28:33 5:05:00 5:12:45 72:18:35

 

Tomasz Juszczak, najszybszy wśród najwierniejszych maratończyków

 

Najwierniejsi półmaratończycy

Msc Nazwisko Imię Rok ur. Miejscowość 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 Wynik
1 Szopa Marek 1974 GORZÓW WLKP. 1:32:31 1:29:26 1:26:20 1:21:01 1:16:57 1:24:40 1:23:34 1:23:08 1:26:16 1:32:39 1:27:39 1:26:39 1:37:23 1:27:23 1:29:04 1:39:57 1:37:51 1:32:11 1:46:50 28:21:29

 

Andrzej Kaliszczak, Marek Szopa, Jan Zemła

 

Znani ludzie na trasie Silesia Marathon

Na trasie naszych biegów nie zabrakło też osób dobrze nam wszystkim znanych ze świata mediów. Podczas naszych zawodów niejednokrotnie gościliśmy aktorów, dziennikarzy, piosenkarzy, polityków i inne znane osobistości. Poniżej prezentujemy kilka znanych twarzy, które mogliście mijać w czasie swoich biegowych zmagań.

Kuba Wesołowski – aktor teatralny i filmowy znany najszerszej publiczności z serialu „Na Wspólnej”. Wziął udział w pierwszej edycji Silesia Marathon w 2009 roku. Królewski dystans pokonał wówczas z czasem 03:43:19. Po latach powrócił na trasę śląskiego biegu. Można powiedzieć, że przez 12 lat jego forma utrzymywała się na stałym poziomie, bo w roku 2021 wbiegł na metę z niewiele słabszym czasem – 03:46:13.

 

Kuba Wesołowski podczas Silesia Marathon 2009

 

Kuba Wesołowski na mecie Silesia Marathon 2021

 

– Biegi poza Warszawą to dla mnie zawsze pewien rodzaj wyzwania. Trzeba zmierzyć się z logistyką, a do tego nie ma tego wsparcia w postaci najbliższych ci osób. W przypadku ostatniego Silesia Marathon było trochę inaczej. Biegliśmy tutaj dla zabawy i przyjemności – wszystko po to, by popularyzować wydarzenie. Jeżeli nie masz pręgierza w postaci czasu, to każdy bieg staje się przyjemny. W zeszłym roku nie miałem niestety czasu na wymagające treningi, więc przebiegnięcie maratonu samo w sobie było fajnym przeżyciem. Do 30 kilometra był mega ubaw, dopiero później zrobiło się mniej przyjemnie. W końcu we znaki dało się zmęczenie. Nie ma to jednak porównania z moim pierwszym występem na Silesia Marathon. Wówczas towarzyszył nam ogromny upał i na 41 kilometrze byłem na skraju wytrzymałości. Okupiłem to strasznym bólem i zmęczeniem. Tym razem było bardzo przyjemnie, kibicowało nam mnóstwo ludzi, z twarzy nie schodził uśmiech. Impreza rozrasta się w niesamowity sposób. Sama trasa jest absolutnie malownicza. Byłem w szoku, gdy zobaczyłem otaczającą nas zieleń i parki. W porównaniu do Warszawy, w której biegam na co dzień, miejsc do biegania jest zdecydowanie więcej. Śląsk kojarzymy zazwyczaj jako przestrzeń silnie zurbanizowaną, a znakomita większość biegu to parki czy urokliwe miejsca, jak Nikiszowiec. Taki bieg zapada w pamięć i na pewno nie ma mowy, by się podczas niego nudzić – wspomina aktor.

Tadeusz Sławek – poeta, tłumacz, eseista, literaturoznawca, profesor nauk humanistycznych, samorządowiec. Rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 1996–2002. Profesor Sławek brał udział w pierwszej edycji Silesia Marathon. Na metę sportowych zmagań przybiegł z czasem 04:35:31. Tadeusz Sławek jest doskonałym przykładem tego, że rozwój intelektualny jest silnie związany z rozwojem fizycznym.

 

 

Borys Budka – polityk, prawnik, nauczyciel akademicki, samorządowiec, radca prawny, doktor nauk ekonomicznych. Brał udział w Silesia Marathon w roku 2009. Może pochwalić się świetnym rezultatem wynoszącym 02:39:03.

 

Borys Budka (z numerem 4)

 

Roman Polko – generał dywizji Wojska Polskiego, oficer dyplomowany wojsk powietrznodesantowych i sił specjalnych, doktor nauk wojskowych w specjalności kierowanie organizacją. W roku 2010 ukończył Silesia Marathon z czasem 04:07:11.

 

 

Dziennikarze Anita Werner i Michał Kołodziejczyk wzięli udział w Silesia Półmaratonie w roku 2021. Był to dla nich trzeci półmaraton w życiu. Para dziennikarzy trasę pokonała razem, wbiegając na metę z czasem 02:11:30.

 

 

Artur Rojek – Dyrektor Artystyczny OFF Festival, muzyk, wokalista. Wziął udział w 10. edycji Silesia Marathon w ramach
Otwartych Mistrzostw Ludzi Kultury Województwa Śląskiego.

– Bardzo lubię biegać. Bieganie mnie relaksuje, dodaje energii i jest momentem, kiedy łapię kontakt ze sobą. Nie biegam dla medali, ale dla uczucia satysfakcji, które bieganie daje mi w trakcie i po. Pomysł na bieg dla ludzi kultury bardzo mi się podoba. Pamiętam, jak 15 lat temu moi koledzy z rock’n’rollowego podwórka pukali się w czoło, kiedy widzieli mnie o poranku w hotelu w stroju sportowym w porze, kiedy oni dopiero wracali. Dzisiaj biegają razem ze mną.

Silesia Marathon to ciągle rozwijający się bieg. We wszystkich edycjach naszych zawodów udział wzięły łącznie 48.622 osoby, które pokonały dystans 1.264.634 kilometrów! Te liczby już robią wrażenie, a to jeszcze nie koniec – dopiero się rozkręcamy!

Z roku na rok nasz bieg cieszy się coraz większą popularnością zawodników zarówno z Polski, Europy, jak i całego świata. Impreza na stałe wpisała się na listę najważniejszych wydarzeń biegowych w naszym kraju. Perfekcyjna organizacja wydarzenia, niespotykana nigdzie indziej trasa prowadząca przez najpiękniejsze miejsca w samym sercu Śląska, niezapomniana atmosfera tworzona przez biegaczy i kibiców oraz finisz na bieżni Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego – to najważniejsze elementy składające się na Silesia Marathon – bieg, który pokochały tysiące biegaczy.

 

 


Trasy wszystkich naszych biegów są atestowane. Trasa biegu maratońskiego i półmaratonu posiadają międzynarodowe i polskie atesty.
Silesia Marathon należy do największego stowarzyszenia AIMS (Międzynarodowe Stowarzyszenie Maratonów i Biegów Ulicznych).


Dotychczasowi zwycięzcy Silesia Marathon

Klasyfikacja Generalna Mężczyzn

Data Mężczyźni Czas
1 pazdziernika 2023 Paweł Kosek
(POL)
2:29:06
2 października 2022 Andrzej Rogiewicz (POL) 2:20:27
3 października 2021 Andrzej Rogiewicz (POL) 2:19:07
4 października 2020 Andrzej Rogiewicz (POL) 2:27:16
6 października 2019 Evans Tanui Kipngetich (KEN) 2:21:37
7 października 2018 Andrzej Rogiewicz (POL) 2:26:40
1 października 2017 Damian Pieterczyk (POL) 2:23:36
2 października 2016 Joel Maina Mwangi (KEN) 2:24:51
4 października 2015 Taras Salo (UKR) 2:33:09
5 października 2014 Rafał Czarnecki (POL) 2:35:48
12 maja 2013 Jakub Glajcar (POL) 2:35:35
3 maja 2012 Grzegorz Czyż (POL) 2:42:04
3 maja 2011 Przemysław Rojewski (POL) 2:26:37
3 maja 2010 Yury Kaptserau (BLR) 2:35:01
3 maja 2009 Oleksy Medentsov (UKR) 2:25:48

 

Klasyfikacja Generalna Kobiet

Data Kobiety Czas
1 paźcdziernika 2023 Aleksandra Tarnowska (POL) 2:52:07
2 października 2022 Anna Bodnar (POL) 2:57:21
3 października 2021 Iryna Masnyk (UKR) 2:59:00
4 października 2020 Katarzyna Golba (POL) 2:52:08
6 października 2019 Gladys Jepkurui Biwott (KEN) 2:45:55
7 października 2018 Patrycja Włodarczyk (POL) 3:00:36
1 października 2017 Patrycja Włodarczyk (POL) 2:49:02
2 października 2016 Betty Chepleting (KEN) 2:52:12
4 października 2015 Patrycja Włodarczyk (POL) 2:54:36
5 października 2014 Patrycja Włodarczyk (POL) 2:57:58
12 maja 2013 Ewa Kalarus (POL) 2:57:24
3 maja 2012 Ewa Kalarus (POL) 2:59:48
3 maja 2011 Nataliya Hryhorieva (BLR) 2:59:48
3 maja 2010 Volha Kaminskaya (BLR) 2:51:40
3 maja 2009 Volha Yudziankova (BLR) 2:55:38

Ilość zawodników którzy ukończyli Silesia Marathon
Liczba biegaczy na mecie biegu maratońskiego

Rok Udział ogółem w tym kobiety Przyrost frekwencji ogółem
2023 1613
204 +7 %
2022 1507 229 -30%
2021 2163 327 +78%
2020 1213
166 -27%
2019 1679 209 -19%
2018 2092  245 +16%
2017 1810 190 +25 %
2016 1451 162 +23 %
2015 1176 122 -2 %
2014 1198 102 +44 %
2013 832 57 +14 %
2012 731 60 +5 %
2011 695 57 +26 %
2010 550 47 -15 %
2009 648 50

Frekwencja w wydarzeniu biegowym na podstawie oficjalnych wyników zawodów
(tylko zawodnicy którzy ukończyli zawody, bez biegów dla dzieci i młodzieży)

Rok Udział ogółem Przyrost frekwencji
2023 4825
+16%
2022 4154 -37%
2021 6696 +116%
2020 3097
-47%
2019 5945 -9%
2018 6545 +7%
2017 6087 +31 %
2016 4647 +28 %
2015 3617 +28 %
2014 2825 +81 %
2013 1557 +38 %
2012 1126 +12 %
2011 1007 -7 %
2010 1074 -2 %
2009 1099

 

Bądź z nami na bieżąco
Skip to content