Województwo Śląskie

Województwo Śląskie   Na trasie maratonu
.

 


Województwo śląskie to jeden z najciekawszych regionów Środkowej Europy. To miejsce gdzie w doskonałych proporcjach mieszają się piękno przyrody i żywioł wielkich miast, gdzie w harmonii splatają się różne tradycje i ludzkie losy.

Przykłady naszej różnorodności znajdujemy na każdym kroku. Beskid Śląski i Żywiecki w południowej części województwa są wymarzonymi miejscami pieszych wędrówek górskich i wycieczek rowerowych oraz amatorów sportów zimowych. Północno-wschodnia część województwa to Wyżyna Krakowsko-Częstochowska – cel miłośników rowerów i nordick walkingu, ale także Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, które każdego roku przyciąga rzesze pielgrzymów z całego świata.

Nasze korzenie sięgają przemysłowej historii regionu, który przez dziesiątki lat był głównym czynnikiem zmian. Przemysłowe tradycje silnie wpisały się w śląską tożsamość, o której przypominają niepowtarzalne zabytki dawnego przemysłu, tworząc unikalny produkt turystyczny – Szlak Zabytków Techniki. Na jego trasie znajduje się m.in. Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach – obiekt wpisany w 2017 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Szlak to najciekawsza trasa turystyki industrialnej w Polsce i jedna z najciekawszych w Europie.

Śląskie to także kilkadziesiąt zamków i pałaców pełniących niegdyś funkcje obronne i reprezentacyjne. O pogranicznym charakterze regionu świadczy kilkanaście zamków obronnych wzniesionych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej będących częścią „Szlaku Orlich Gniazd”. Prawdziwą perłą w skali Europy jest wspaniały zespół pałacowo-parkowy książąt pszczyńskich w Pszczynie, w którym siedzibę ma Muzeum Zamkowe.

Województwo Śląskie, mimo silnego zurbanizowania to niebywale zielony region. W sercu aglomeracji znajduje się największy w Europie park – Park Śląski. Ta zielona wyspa w sercu największej w Polsce Metropolii jest miejscem rekreacji i wypoczynku ale i wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i sportowych na legendarnym Stadionie Śląskim.

Zapraszamy zatem do Śląskiego, miejsca z pozytywną energią… nie tylko przy okazji 15. Silesia Marathon.

Więcej informacji o atrakcjach regionu można znaleźć na portalu turystycznym województwa śląskiego https://www.slaskie.travel/pl-PL

Wszelkie informacja dot. Województwa Śląskiego znajdują się na stronie http://slaskie.pl/


.

Co można zwiedzić na trasie Silesia Marathon?

 

Kocioł Czarownic

fot. Archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego

Stadion Śląski w Chorzowie to jedna z „legend” polskiej piłki nożnej. Pomysł jego budowy pojawił się już w czasach międzywojennych, ale do realizacji doszło w latach 50. ubiegłego stulecia. Po otwarciu, w 1956 roku, był największym obiektem tego typu w kraju – mógł pomieścić ponad 100 tysięcy widzów.

Gościł najważniejsze wydarzenia sportowe w Polsce, począwszy od reprezentacyjnych i klubowych meczów piłkarskich (tutaj m.in. Polska wygrała z ZSRR w 1957 roku, zwyciężyła Anglię w 1973, a zwycięstwem z Belgią, w 2007 roku, przypieczętowała pierwszy w historii awans do finałów mistrzostw Europy) przez prestiżowe zawody żużlowe i kolarskie po rozgrywki lekkoatletyczne. W 1991 roku odbył się pierwszy wielki koncert rockowy – zagrał wtedy zespół AC/DC. Później gościły zespoły Metallica, The Police i U2.

W 2017 roku zakończyła się jego wieloletnia przebudowa. W jej efekcie stadion ma prawie 55 tysięcy miejsc siedzących oraz zadaszenie.

Obiekt został udostępniony do zwiedzania. Turyści mogą wejść na arenę główną, przejść tunelem zawodniczym do szatni, obejrzeć wystawę “Potęga emocji. Stadion Śląski 1956-2017” oraz zwiedzić znajdujący się tam posterunek policji.

 

 

Śląski Central Park

W sercu regionu dla spragnionych zieleni i natury znajduje się Park Śląski im. gen. Jerzego Ziętka w Chorzowie, zwany do niedawna Wojewódzkim Parkiem Kultury i Wypoczynku. To ponad 600-hektarowe „zielone płuca” aglomeracji. Wielkość czyni go największym tego typu obiektem w Polsce i jednym z większych na świecie (jest prawie dwa razy większy od nowojorskiego Central Parku, a cztery razy od londyńskiego Hyde Parku!). Park bogactwem atrakcji nadal przyciąga tłumy odwiedzających nie tylko z województwa śląskiego. Każdy może wybrać coś dla siebie: relaksujący spacer po parkowych alejach, jazdę na rowerze po przygotowanych trasach, bieganie, nordic walking, koncerty i inne imprezy wystawowe, targowe itp. Wśród atrakcji warto wymienić m.in.: Planetarium Śląskie (największe i najstarsze w Polsce), Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny”, Stadion Śląski, Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko (największe w Polsce) oraz Rosarium.

 

 

Muzeum Śląskie

fot. Radosław Kaźmierczak

Kompleks budynków Muzeum Śląskiego, znajdujący się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”, wraz z innymi powstałymi tutaj instytucjami tworzy Strefę Kultury – nowe centrum życia kulturalnego miasta.

Kopalnia Węgla Kamiennego “Katowice” pracowała od trzeciego dziesięciolecia XIX wieku, aż do końca stulecia ubiegłego. Łącznie wydobyła około 120 mln ton węgla. Pozostały po niej charakterystyczne, zabytkowe budynki, spośród których duża część została zbudowana jeszcze w XIX wieku, a poszczególnym gmachom nadano kształty nawiązujące do budownictwa romańskiego i gotyckiego. To właśnie te tereny pokopalniane zagospodarowało na swoją nową siedzibę Muzeum Śląskie.

Główną częścią kompleksu architektonicznego muzeum stanowi ośmiokondygnacyjny budynek, w którym aż 4 poziomy znajdują się pod ziemią. Na kondygnacji P-2 można zobaczyć Galerię sztuki polskiej od 1800 do 1945 roku, Galerię sztuki polskiej po 1945 roku, Galerię plastyki nieprofesjonalnej. Na kondygnacji P-4 prezentowane są wystawy: Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów, Galeria śląskiej sztuki sakralnej, Laboratorium przestrzeni teatralnych – przeszłość w teraźniejszości, Centrum Scenografii Polskiej oraz ekspozycji czasowych.

Na terenie Muzeum znajduje się Wieża wyciągowa szybu kopalnianego „Warszawa”, do której dobudowano panoramiczną windę. Rozciąga się z niej panorama na całe miasto.

Więcej informacji o atrakcjach regionu można znaleźć na portalu turystycznym województwa śląskiego https://www.slaskie.travel/pl-PL.

 

Bądź z nami na bieżąco
Skip to content