O wolontariacie


PKO Silesia Marathon to nie tylko zawodnicy - to również wolontariusze, bez których nie ma mowy o powodzeniu biegu!  Kilka dni przed maratonem przygotowują i obsługują biuro zawodów, a w dniu biegu od wczesnych godzin porannych przygotowują trasę, punkty odżywcze, depozyt. A po tym, gdy zawodnicy już wystartują to właśnie wolontariusze dbają o ich bezpieczeństwo, częstują wodą i przekąskami, a gdy brakuje sił - uśmiechem i okrzykami zachęcają do walki!

W tym roku planujemy zrekrutować około 600 wolontariuszy. Jakie przygotowaliśmy dla nich zadania? Poniżej krótki opis.

            
 

BIURO ZAWODÓW

Miejsce, gdzie zawodnik kieruje swoje pierwsze kroki.  Wolontariuszy zaangażujemy do przygotowania i wydawania pakietów startowych dla uczestników co wiąże się jednocześnie z weryfikacją dokumentów, zbieraniem podpisów i udzielaniem informacji o biegu. Bądźcie przygotowani – pytania na pewno będą mocno nietypowe ;).

 

grafika o wolontariacie Biuro Zawodów

 
         
 

ZABEZPIECZENIE TRASY

Bezpieczeństwo zawodników jest najważniejsze, więc aż ok 50 % wolontariuszy bierze udział w zabezpieczeniu trasy. Dbają o to, by na trasie biegu nie pojawili się przechodnie, samochody, turyści. Udzielają także informacji o zalecanych objazdach. Wspierają także biegaczy, którym wydaje się, że do ukończenia maratonu zabraknie im sił. W tym roku wolontariuszy tej sekcji poprosimy także o wsparcie zarządzania ruchem na parkingach dedykowanych uczestnikom biegu.

  grafika o wolontariacie trasa  
         
 

PUNKTY ODŻYWCZE

Wolontariuszy angażujemy do przygotowania punktów, na których częstujemy wodą, izotonikami, bananami i innymi łakociami – dzięki temu, biegacze utrzymają stały poziom energii podczas całego biegu. To dzięki nim biegacze mają szansę na uzupełnianie zapasów energii, płynów i tym samym – szczęśliwe ukończenie biegu.

 

grafika o wolontariacie punktyodzywcze

 
         
 

DEPOZYT

Wolontariuszy tej strefy zaangażujemy w przygotowanie i obsługę depozytu – miejsca, w którym każdy zawodnik przechowuje swoje rzeczy podczas maratonu. Dobra pamięć i dobra organizacja pracy ułatwiają wykonywanie obowiązków na tym stanowisku. W tym roku przed nami dodatkowe wyzwanie – organizujemy tzw. „depozyt ruchomy”.

 

grafika o wolontariacie depozyt

 
         
 

OBSŁUGA STREFY METY

Wolontariusze w tej sekcji przywitają każdego biegacza, który dotrze do mety. Najpierw wręczą mu pamiątkowy medal, później zaopatrzą go w posiłek regeneracyjny i udzielą wszelkich informacji. Dla niejednego z nich będą na pewno dosłownym „oparciem”.

 

Wolontariat meta

 
         

 

Jeśli znasz już zadania wolontariuszy i chcesz dołączyć do ich grona – zapraszamy do sekcji „Zapisy”

 

Jeśli chcecie zobaczyć, jak wyglądał wolontariat podczas ubiegłorocznej edycji maratonu – zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku: