Z przyjemnością informujemy, że Katowice po raz kolejny włączają się w organizację Silesia Marathon! Na mocy zawartej umowy nasz partner otrzymał tytuł Miasta Gospodarza. Zachęcamy do poznania bliżej pięknej stolicy naszego województwa, leżącej w samym sercu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Katowice w ostatnich latach przeszły ogromną przemianę. Jeszcze nie tak dawno miasto przez wielu postrzegane było jako symbol stereotypowo kojarzącego się Śląska: miejsca ciężkiego przemysłu, węgla i stali. Droga jaką pokonały Katowice, stając się nowoczesną stolicą liczącej 2 miliony mieszkańców metropolii, jest zarazem przykładem transformacji, która dokonała się w całej Polsce.
Od lat dla ludzi przyjeżdżających do stolicy Śląska punktem charakterystycznym była wieża szybu kopalni. Dziś również tak jest. Jednak widoczna z daleka wieża „Warszawa II” pełni zupełnie inne funkcje. Dostała drugie życie stając się tarasem widokowym na kolorowe i nowoczesne Katowice. Jej przemiana była elementem rewitalizacji przestrzeni po dawnej kopalni. Na terenach tych powstała Strefa Kultury, miejsce unikatowe w skali nie tylko Polski, ale całej Europy. Powstały tu zachwycające architekturą gmachy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskiego i Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Strefę dopełniają Spodek, czyli hala widowiskowo-sportowa nawiązująca bryłą do statku kosmicznego oraz nowoczesny biurowiec KTW, ze zwracającą uwagę konstrukcją, który jest najwyższym budynkiem w województwie Śląskim.
To właśnie Strefa Kultury stała się nowym symbolem Katowic. Miasta, w którym dokonała się niezwykła metamorfoza na niemal wszystkich polach. Nie było by jej bez przemiany katowiczan, którzy pokochali swoje miasto, stając się jego ambasadorami. To przebudzenie rozpoczęło się na dobre kilka lat temu, podczas starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury i trwa nadal. Dumni ze swojej małej ojczyzny mieszkańcy są największym atutem Katowic. Ich zaangażowanie aktywuje zmiany w stolicy województwa śląskiego, jednego z najlepiej rozwijających się miast w Polsce.
EKOODPOWIEDZIALNI
W ostatnich latach Katowice zrobiły ogromny postęp w kwestii ekoodpowiedzialności. Jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziły „Plan Gospodarki Niskoemisyjnej”. Jego realizacja przyczynia się do poprawy jakości powietrza oraz wzrostu bezpieczeństwa energetycznego. Miasto regularnie poprawia skuteczność funkcjonowania gospodarki odpadami. Ponadto stawia na rozwój ekologicznego transportu miejskiego oraz sieci rowerów miejskich. Obecnie w Katowicach znajduje się 76 stacji, w których do dyspozycji oddano ponad 600 rowerów (w tym również rowery typu cargo). Co najważniejsze, wzorce ekologiczne przekazywane są dzieciom od najmłodszych lat dzięki wielu programom edukacyjnym oraz cyklicznym wydarzeniom, takim jak Rodzinny Piknik „Ekoodpowiedzialnie”. Katowice to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce. Ponad 40% jego powierzchni to lasy, które wraz z parkami i zielonymi skwerami, stanową doskonałe miejsce rekreacji i wypoczynku. Podczas organizowanego w Katowicach Szczytu klimatycznego ONZ COP24 miasto utworzyło aplikację wcopdrzewo.katowice.eu za pomocą której mieszkańcy mogą wskazać miejsce posadzenia nowych drzew. Zieloną oazą w centrum stolicy województwa śląskiego jest „Las Murckowski”. To prawdziwa perełka na terenie Katowic, w której możemy spotkać nawet 300-letnie pomniki przyrody oraz unikatowe gatunki roślin i zwierząt. Kolejnym popularnym wśród mieszkańców miejscem, jest Dolina Trzech Stawów. Ten kompleks zieleni i zbiorników wodnych zachęca do aktywnego uprawiania sportu. Można tu wypożyczyć kajak lub spędzić z dziećmi czas na wodnym placu zabaw oraz rolkostradzie.
MIASTO WYDARZEŃ
Kiedyś Katowice przodowały w ilości wydobytych ton węgla, dziś błyszczą w rankingach podsumowujących wyjątkowe wydarzenia kulturalne i biznesowe. Bogate zaplecze hotelowe, największy w Polsce kompleks konferencyjno-wystawienniczy i doskonały dojazd obejmujący różnorodne środki transportu jak magnes przyciągają organizatorów, którzy swoje imprezy lokalizują właśnie w centrum aglomeracji.
Wśród festiwali i cyklicznych wydarzeń organizowanych w Katowicach, znajdują się zarówno projekty ponadregionalne, jak i międzynarodowe. Miłośnicy muzyki, wielbiciele teatru i amatorzy nietypowych wrażeń rokrocznie zmierzają do stolicy aglomeracji, by poznać aktualne trendy, posłuchać światowych gwiazd i poczuć niepowtarzalną atmosferę. Śląski Festiwal Jazzowy, Rawa Blues Festiwal, Off Festiwal czy Tauron Nowa Muzyka na stałe wpisały się w kalendarz istotnych wydarzeń muzycznych, a Międzynarodowy Festiwal Teatrów A PART, Międzynarodowy Letni Ogród Teatralny i Festiwal Sztuki Reżyserskiej to znaczące imprezy w środowisku teatralnym.
Z roku na rok rozwija się w Katowicach przemysł spotkań. W 2017 roku w stolicy województwa zorganizowano 6334 wydarzenia biznesowe, w których wzięło udział 826 tysięcy osób. To o 8% więcej, niż w roku 2016. To efekt konsekwentnie prowadzonej polityki rozwoju turystyki biznesowej. Niebagatelną rolę w tym wypadku odgrywa otwarte w 2015 roku Międzynarodowe Centrum Kongresowe, które wraz ze Spodkiem tworzy największą przestrzeń konferencyjną w kraju. Z cyklicznych imprez wystarczy wymienić choćby Europejski Kongres Gospodarczy, czyli największą imprezę biznesową Europy Środkowej, Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, gromadzący przedstawicieli najważniejszego sektora polskiej gospodarki. Nie można też zapominać o corocznej imprezie Intel Extreme Masters, którą co roku odwiedza 170 tysięcy osób. Potwierdzeniem silnej pozycji na rynku biznesu był organizowany w 2018 roku COP 24 – Szczyt Klimatyczny ONZ. A w 2019 Katowice były gospodarzem kolejnego znaczącego wydarzenia – Światowej Konferencji Antydopingowej. Poza walorami wizerunkowymi dla miasta, wydarzenia biznesowe to wymierne korzyści dla katowickiego handlu i usług. W 2017 roku całkowite wydatki uczestników spotkań konferencyjnych w Katowicach wyniosły 140 mln zł.
Katowice postawiły na przemiany i już dzisiaj są liderem w sferze innowacji oraz nowych technologii. Są również w czołówce polskich miast, które rozwijają nowoczesne sektory biznesu. Jednym z nich jest rozwój w Katowicach regionalnego rynku biurowego. Samo stworzenie powierzchni biurowych nie wystarczyłoby. Za nimi musiała i rozwija się branża nowoczesnych usług biurowych.
źródło: materiały prasowe Miasta Katowice