Biegacz niezniszczalny

08.07.2024

Udostępnij w social

Czy każdy z nas ma niezniszczalny organizm? W trakcie treningów i zawodów sportowych pokonujemy coraz większe bariery związane z wysiłkiem fizycznym. Zaczynamy przygodę z bieganiem lub biegamy od wielu lat i wydaje nam się, że nasz organizm może znieść wszystko.

Niestety, nikt z nas nie jest niezniszczalny. Dlatego dziś kilka słów o badaniach medycznych.

Nie zamierzamy straszyć, chcemy zwrócić uwagę na wagę okresowych badań lekarskich. Już przy rejestracji każdy z Was oświadcza, że stan zdrowia pozwala na podjęcie wysiłku fizycznego, jakim jest start w długodystansowym biegu ulicznym. Czy robimy to w pełni świadomie? Czy przed zgłoszeniem przeprowadziliśmy badania kontrolne potwierdzające dobry stan zdrowia? Niech każdy z Was uczciwie odpowie sobie na to pytanie. Z pewnością różnie z tym bywa. Jesteśmy młodzi i myślimy, że nic złego nas nie spotka. A może biegamy już kilka lat, jesteśmy maratończykami i nasz organizm świetnie sobie radzi z wysiłkiem fizycznym, więc po co się badać?

Każdy świadomy biegacz powinien co roku poddawać się badaniom, które pozwolą ocenić wpływ wysiłku fizycznego na organizm, pokażą, na jakim etapie przygotowań jesteśmy, ale również wykluczą choroby i dolegliwości. Wiele z nich jest bezobjawowych przy mało aktywnym trybie życia. Sytuacja zmienia się, gdy podejmujemy duży wysiłek fizyczny. Start w zawodach, często ekstremalny wysiłek fizyczny, może ujawnić niewidoczne wcześniej deficyty zdrowotne, co może mieć dla nas poważne konsekwencje.

Każdego roku w trakcie Silesia Marathon udzielamy pomocy medycznej grupie kilku-kilkunastu zawodników. To niewielka liczba, ale nikt z Was nie chciałby się do niej zaliczać. Najczęstszym problemem jest odwodnienie spowodowane nieodpowiednim przygotowaniem do startu. Oprócz tego zdarzają się przypadki innych dolegliwości, które pojawiają się w trakcie intensywnego, długo trwającego wysiłku fizycznego. Mogą one nie tylko zepsuć nam start w zawodach czy uniemożliwić ukończenie biegu, ale także mieć poważniejsze skutki zdrowotne. A tego nikt z nas nie chce.

By uniknąć podobnych sytuacji, apelujemy – badajmy się!

Badajmy się dla zdrowia, dla bezpieczeństwa, dla naszych najbliższych, by nasza niefrasobliwość nie stanowiła dla kogokolwiek problemu. Warto poświęcić jeden poranek, wykonać podstawowe badania (morfologia krwi, badanie moczu, poziomu cukru we krwi, EKG itp.), których wyniki skonsultujemy z lekarzem.

Najważniejsza jest satysfakcja na mecie każdego z Was. Liczymy, że wszyscy, którzy staną na starcie tegorocznej rywalizacji półmaratonu, maratonu czy biegu ultra, dobiegną do mety na Stadionie Śląskim, spełniając kolejne sportowe i osobiste wyzwanie.

6 października będzie prawdziwym biegowym świętem!

Bądź z nami na bieżąco
Skip to content