Magiczne Śląskie

05.10.2022

Udostępnij w social

Województwo śląskie to jeden z najciekawszych regionów Środkowej Europy. To miejsce gdzie w doskonałych proporcjach mieszają się piękno przyrody i żywioł wielkich miast, gdzie w harmonii splatają się historia, różne tradycje i ludzkie losy.

Przykłady różnorodności znajdujemy na każdym kroku. Beskid Śląski i Żywiecki w południowej części województwa są wymarzonymi miejscami pieszych wędrówek górskich i wycieczek rowerowych oraz sportów zimowych. Północno-wschodnia część województwa to Wyżyna Krakowsko-Częstochowska – cel miłośników rowerów, wspinaczki górskiej i nordic walkingu, ale także Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, które każdego roku przyciąga rzesze pielgrzymów z całego świata.

 

 

Korzenie centralnej części regionu sięgają przemysłowej historii , który przez dziesiątki lat był głównym czynnikiem zmian. Przemysłowe tradycje silnie wpisały się w śląską tożsamość, o której przypominają niepowtarzalne zabytki dawnego przemysłu, tworząc unikalny produkt turystyczny – Szlak Zabytków Techniki. Na jego trasie znajduje się m.in. Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach – obiekt wpisany w 2017 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, która znalazła się wśród laureatów Nagród Dziedzictwa Europejskiego Europa Nostra. Szlak to najciekawsza trasa turystyki industrialnej w Polsce i jedna z najciekawszych w Europie.

 

 

Śląskie to także kilkadziesiąt zamków i pałaców pełniących niegdyś funkcje obronne i reprezentacyjne. O pogranicznym charakterze regionu świadczy kilkanaście zamków obronnych wzniesionych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej będących częścią „Szlaku Orlich Gniazd”. Prawdziwą perłą w skali Europy jest wspaniały zespół pałacowo-parkowy książąt pszczyńskich w Pszczynie, w którym siedzibę ma Muzeum Zamkowe.

 

Śląskie, mimo silnego zurbanizowania to niebywale zielony region, na którego obszarze znajduje się 8 parków krajobrazowych. W sercu aglomeracji znajduje się największy w Europie park – Park Śląski. Ta zielona wyspa w sercu największej w Polsce Metropolii jest miejscem rekreacji i wypoczynku, ale i wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i sportowych na legendarnym Stadionie Śląskim, obecnie Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym.

 

 

Tym, co ciągle wyróżnia województwo śląskie  jest pozytywna energia. Tworzą ją ludzie, którzy tutaj mieszkają, pracują i wypoczywają. To dzięki nim nasz region cały czas zmienia się na lepsze. Mamy jedną z najprężniej działających gospodarek w kraju. Szczycimy się wydarzeniami kulturalnymi o międzynarodowej renomie i bogatą ofertą turystyczną – od jurajskich skał, przez atrakcje postindustrialne po beskidzkie szlaki.

 

Województwo dysponujemy największym w Polsce potencjałem instytucji i podmiotów, których działalność rozciąga się od zdrowia, poprzez edukację, skończywszy na kulturze i sporcie.

 

 

 

źródło: materiały Województwa Śląskiego

zdjęcia: www.slaskie.travel.pl

Bądź z nami na bieżąco
Skip to content