FAQ – Wolontariat

Co jeszcze musisz wiedzieć, zanim zgłosisz się do udziału w wolontariacie? Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z wolontariatem podczas Silesia Marathon 2019.

PKO Silesia Marathon 2017 odbędzie się 1 października 2017 r., start biegu planujemy o 9.00 (o 10.30 start półmaratonu). Ale wolontariusze tego dnia zaczną swoją pracę znacznie wcześniej – spotkanie z nimi planujemy na godz. 6.00 rano. Dzięki temu wszyscy wolontariusze znajdą się na swoich stanowiskach w odpowiednim czasie, będą mogli przygotować się do działań, a wcześniej poznają się z wolontariuszami wykonującymi podobne zadania, odbiorą koszulki i pakiety żywnościowe.

30 września zaprosimy chętnych do obsługi Biegu RMF (planujemy zaangażować tego dnia ok. 60 wolontariuszy).

Od 28 września rozpoczniemy pracę w biurze zawodów czyli w miejscu, gdzie wszyscy uczestnicy maratonu i półmaratonu odbiorą swoje pakiety startowe.

Wszystkich wolontariuszy zaangażowanych w przygotowanie i obsługę maratonu zaprosimy do udziału w szkoleniach dot. wolontariatu sportowego i przygotowania do pracy na konkretnych stanowiskach. Dzięki nim wolontariusze zdobędą wiedzę i informacje, które wykorzystają nie tylko podczas PKO Silesia Marathon 2017, ale i przy innych imprezach biegowych czy sportowych. Szkolenia planujemy w terminach 17-18.09.2017 r., odbędą się na pewno w godzinach popołudniowych lub w weekendy (za wyjątkiem zorganizowanych grup szkolnych – dla nich może spotkania organizować na terenie szkoły, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu). Uczestnictwo w szkoleniach jest obowiązkowe – przekażemy na nim wszystkie informacje, dzięki którym będziesz mógł w roli wolontariusza czuć się bezpiecznie i komfortowo.

Wszystkie szkolenia wolontariuszy organizujemy w ramach projektu „Akademia wolontariatu sportowego RP”, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Jeśli chcielibyście w szkoleniach dot. wolontriatu sportowego uczestniczyć także poza przygotowaniami do maratonu, prosimy o kontakt mailowy na adres: skupien@wolontariat.org.pl

Tak, do udziału w wolontariacie przy PKO Silesia Marathon 2017 angażujemy także wolontariuszy, którzy nie ukończyli 18 roku życia. Poprosimy ich jednak o przedstawienie pisemnej zgody na udział w wolontariacie, podpisanej przez rodziców/opiekunów prawnych. O wzór takiej zgody należy poprosić koordynatorkę wolontariatu, Milenę Skupień (kontakt mailowy skupien@wolontariat.org.pl).

Zgodnie z ustawową definicją wolontariatu – jest to działalność bezinteresowna, dobrowolna, świadoma i bezpłatna. Tym samym – za pracę wolontariacką podczas PKO Silesia Marathon 2017 nie przewidujemy przekazywać wynagrodzenia finansowego. Dla wszystkich wolontariuszy przygotujemy pamiątkowe pakiety: będą to koszulki, certyfikaty i drobne upominki maratonu.

Tak, dla wszystkich wolontariuszy przygotujemy posiłek – zarówno podczas działań w biurze zawodów jak i już w dniu samego maratonu. Najprawdopodobniej będzie to pakiet, w skład którego wejdzie kanapka, owoc, woda, słodycze.

Niestety nie jesteśmy w stanie każdemu z wolontariuszy zwrócić kosztów dojazdu do Katowic. Ale na pewno zagwarantujemy dowóz już na miejsce wykonywania zadań (np. na teren oddalonych od centrum dzielnic Katowic, do Mysłowic czy też do Siemianowic).

Jedynym wyjątkiem jest zwrot kosztów dojazdu grup zorganizowanych – jeśli np. jesteście grupą szkolną spoza Katowic i na maratonie chcecie pojawić się grupą min. 30 osób, możecie poprosić o zwrot kosztów dojazdu. W tym celu musicie skontaktować się z koordynatorką, najlepiej drogą mailową, na adres: skupien@wolontariat.org.pl

Wszystkich zainteresowanych udział w wolontariacie zapraszamy do wypełnienia formularza rekrutacyjnego.

Zgłoś się do udziału w wolontariacie

Jeśli jesteście grupą zorganizowaną (np. grupą min. 10 znajomych, grupą szkolna itp.), możecie zgłosić swój udział wysyłając informację drogą mailową, na adres: skupien@wolontariat.pl

Load More