Przed nami kolejna edycja Silesia Marathon – nasz projekt nadal wspiera Województwo Śląskie, które jest Głównym Partnerem Silesia Marathon 2024. Jedna z najpopularniejszych masowych imprez lekkoatletycznych w Polsce, gromadząca co roku tysiące uczestników z całej Polski to bardzo ważny projekt dla władz Województwa Śląskiego.
– Silesia Marathon od lat jest stałym, bardzo ważnym wydarzeniem w sportowym kalendarzu imprez Województwa Śląskiego. Z roku na rok bierze w nim udział coraz więcej uczestników, co też odzwierciedla jak wielką wagę przykładamy dziś do aktywności fizycznej. Jednocześnie frekwencja pokazuje, że jest to impreza świetnie zorganizowana, adresowana właściwie do każdej grupy wiekowej, która chce uprawiać sport i w taki sposób spędzać wolny czas. Dodatkową atrakcją jest finał na Stadionie Śląskim, który od kilku lat jest oficjalnym Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym. Miejscem dla rodzimego sportu szczególnym – akcentuje Wojciech Saługa, marszałek Województwa Śląskiego.
– Z każdym rokiem rośnie prestiż i znaczenie Silesia Marathonu, w czym również duża zasługa Województwa Śląskiego. A miejsce startu i meta, Stadion Śląski, ma wymiar historyczny. Czuję ogromną satysfakcję, bo nasz zbieg odbywa się nieprzerwanie od 16 lat. Nawet podczas pandemii udało się nam przeprowadzić rywalizację, mimo panujących wtedy obostrzeń. Silesia Marathon jest historią, którą wciąż razem tworzymy – przekonuje dyrektor Silesia Marathon, Bohdan Witwicki.
Trasa Silesia Marathonu prowadzi ulicami Katowic, Mysłowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa. Zawodnicy startujący na dystansie 50 km pokonują 8 km alejkami Parku Śląskiego po czym wbiegają na trasę maratońską. Biegacze startujący w półmaratonie biegną „tylko” przez trzy miasta.
Od 2017 roku wszyscy uczestnicy finiszują na bieżni Stadionu Śląskiego w Chorzowie.
Popularność Silesia Marathonu odgrywa dużą rolę w promocji Województwa Śląskiego. Na trasie zawodnicy mijają między innymi Spodek, nowoczesną zabudowę Strefy Kultury, zieloną Dolinę Trzech Stawów, Nikiszowiec czy zabytkową Willę Fitznera i wiele obiektów nawiązujących do industrialnej historii regionu.
Województwo śląskie
Na obszarze 12.300 km2 mieszka prawie 5 milionów osób. Pod względem powierzchni jest 14. województwem w kraju, natomiast pod względem zaludnienia drugim.
Zapraszamy do Województwa Śląskiego jednego z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów w Polsce. Zapraszamy do krainy nieskazitelnej przyrody, bujnego życia kulturalnego i zróżnicowanego krajobrazu.
To tutaj w Częstochowie, w klasztorze Ojców Paulinów na Jasnej Górze, „bije serce narodu”. Sanktuarium z Cudownym Obrazem Czarnej Madonny odwiedza corocznie blisko pięć milionów pielgrzymów z całego świata.
Pasma górskie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej są wymarzonymi miejscami do uprawiania turystyki aktywnej, zarówno zimą, jak i latem.
Zamek Książąt Pszczyńskich z urokliwym zespołem pałacowo-parkowym w Pszczynie, średniowieczne ruiny zamków obronnych na „Szlaku Orlich Gniazd” są najsłynniejszymi obiektami z długiej listy zamków i pałaców pełniących niegdyś funkcje obronne lub reprezentacyjne.
W województwie śląskim znajdują się również niepowtarzalne i unikatowe zabytki techniki. Dziesiątki obiektów związanych z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. Wśród nich dwa obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: Sztolnia Czarnego Pstrąga i Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach. Kopalnia Guido i Sztolnia Królowej Luizy w Zabrzu czy Muzeum Śląskie w Katowicach to miejsca, które po prostu trzeba zobaczyć.
Z Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” w Pyrzowicach można bezpośrednio dolecieć do kilkunastu miast w Europie, Azji i Afryce. Dzięki najlepiej rozwiniętej w Polsce sieci dróg autostradowych i ekspresowych łatwo do nas dojechać samochodem. Połączenia kolejowe sieci InterCity oraz EuroCity zapewniają szybką komunikację do stolicy regionu Katowic z innych miast Polski i Europy.