Dla każdego biegacza przygotowanie do maratonu wiąże się z ogromnym wysiłkiem i pokonywaniem własnych granic. Uczestnicy Silesia Marathon oraz półmaratonu i biegu ultra mają nie tylko szansę ukończyć swoją rywalizację na bieżni legendarnego „Kotła Czarownic”. Na mecie czeka na nich dodatkowa nagroda – wyjątkowy, pamiątkowy medal, który zawiśnie na szyi każdego kto dobiegnie do mety. Tegoroczny medal wpisuje się w klimat olimpijskiej rywalizacji, a o jego wyjątkowości świadczy fakt, że może być pamiątką każdego, kto podejmie rywalizację z dystansem i własnymi słabościami.
Medal tegorocznej, 16. edycji Silesia Marathon 2024 przedstawia między innymi wizerunek Planetarium Śląskiego, które jest największym i najstarszym obserwatorium astronomicznym w Polsce. Kontynuujemy tym samym, rozpoczętą w ubiegłym roku serię medali z wizerunkiem wyjątkowych miejsc województwa śląskiego. Miejsc obok których odbywa się nasza, sportowa rywalizacja. Planetarium Śląskie pd blisko 70 lat znajduje się na terenie Parku Śląskiego i oferuje odwiedzającym niezapomniane atrakcje, takie jak oglądanie 100 milionów gwiazd na śląskim niebie, wirtualne loty na ISS w symulatorach oraz symulowane trzęsienia ziemi.
Na awersie medalu umieszczono nazwę biegu oraz numer edycji, natomiast na rewersie, oprócz wizerunku Planetarium Śląskiego, znajdują się nazwy miast, przez które przebiega trasa wybranego biegu, dystans oraz data naszego wydarzenia. Szarfa medalu ozdobiona jest znakiem herbowym Województwa Śląskiego.
Na medalu znajduje się też miejsce na grawer wyniku – czasu osiągniętego na mecie.
Nasz medal nie tylko symbolizuje wysiłek włożony w przygotowania, ale również stanowi wyjątkową pamiątkę z jednego z najważniejszych wydarzeń biegowych na Śląsku.