Silesia Pro Active stawia na ekologię

25.05.2022

Udostępnij w social

Dążenie do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju i coraz bardziej ekologicznego podejścia do produkcji, eksploatacji i utylizacji nie dotyczy tylko przemysłu czy dużych międzynarodowych organizacji. Przemyślane korzystanie z zasobów w taki sposób, by wystarczyły one do budowania dobrobytu obecnego pokolenia, ale też mogły zaspokajać potrzeby w przyszłości, ograniczanie zużywania surowców nieodnawialnych, czy eliminowanie materiałów toksycznych lub niepodlegających recyklingowi składają się na zrównoważony rozwój. 

Idea zrównoważonego rozwoju opiera się na środowisku naturalnym jakże bliskim każdemu biegaczowi. To ono dostarcza zasoby do produkcji i zapewnia przyjazne warunki do życia i funkcjonowania ludzi oraz całej przyrody. Szczególnie ważna jest więc zasada zrównoważonego rozwoju jako budowanie na nowo synergii człowieka z otaczającym go światem.

Popularyzowanie zagadnień związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym, recyklingu jak najmniej angażującym środowisko wydaje się naturalne w obszarze sportu masowego, którego fundacja Silesia Pro Active jest częścią. Świadomi tego, że losy świata leżą w rękach każdego z nas od kilku lat aktywnie działamy z dbałością o otaczającą nas naturę, stając się prekursorem w wielu działaniach tego typu w kraju. Coraz częściej słyszymy jak dużo wody wymaga produkcja bawełnianych koszulek. Nie negując walorów użytkowych dobrego bawełnianego T-shirtu 15 lat temu jako pierwsza duża masowa impreza biegowa wprowadziliśmy do pakietów startowych koszulki „techniczne”. Dziś są one standardem z uwagi na swoją trwałość, dzięki której nie musimy wymieniać ich tak często jak dawniej. Bezdyskusyjne są też funkcjonalne atuty takich koszulek. Lekkość, odprowadzanie wilgoci, szybkie wysychanie to atuty dobrej, biegowej odzieży. Od kilku lat nasze koszulki nie schodzą z podium w konkursach na najładniejsze koszulki z imprez biegowych. Cieszymy się, że mamy się czym pochwalić.

Medale, które przygotowujemy zawsze z zapasem, by dla nikogo na mecie ich nie zabrakło, otrzymują swoje drugie życie. Nie rozdajemy ich, nie wyrzucamy, ale przetapiamy, by wykonać z nich kolejne, a banery, których używamy do promocji imprez, znajdują swoje zastosowanie przy ociepleniu kojców w schroniskach dla zwierząt. Szerokim echem w biegowym świecie odbiła się dyskusja na temat jednorazowych kubków. Duży polski bieg maratoński zużywa ich ponad 40.000. Od kilku lat na naszych wydarzeniach napoje podawane są w kubkach papierowych. Obecnie wprowadzone przepisy całkowicie wyeliminowały kubki plastikowe, zezwalając na użycie wyłącznie tych wykonanych z papieru. Bez względu na materiał z jakiego wykonane są opakowania używane w czasie naszych wydarzeń, wszystkie kubki i butelki typu PET są przez nas zbierane, segregowane i dostarczane do profesjonalnych sortowni. Niestety, wraz z wzrostem ilości zawodników zauważamy, że zdarzają się jeszcze osoby, które za nic maja nasze wspólne działania. Dlatego zmuszeni zostaliśmy do wprowadzenia odpowiednich zapisów w regulaminie biegu, tak by eliminować z grona uczestników Silesia Marathon zawodników zaśmiecających otoczenie. Od kilku lat, dzięki współpracy z katowickimi wodociągami na wybrane punkty odżywcze nie dowozimy kupnej, butelkowanej wody, a korzystamy ze specjalnie skonstruowanych nalewaków, które w ciągu kilku sekund przygotowują paletę 24 kubeczków z wodą spełniającą najbardziej rygorystyczne wymogi sanitarne. Biegnąc w peletonie zawodników nie sposób nie zauważyć samochodów elektrycznych na trasie naszych zawodów. Warto tu wspomnieć, że już ponad 20% floty obsługującej zawody to pojazdy elektryczne.

Staramy się dobierać naszych partnerów w taki sposób, by wspólnie dbać o otaczający nas świat. Zwracamy uwagę, by zarówno małe firmy jak i najważniejsi partnerzy prowadzili politykę zrównoważonego rozwoju. Działania takie prowadzi m.in. Województwo Śląskie, które jest głównym partnerem Silesia Marathon. Zmiany w regionie są widoczne nie tylko z trasy biegu maratońskiego.

Z zaangażowaniem przyłączamy się do strategii organizacji World Athletics, która na lata 2020-2030 przyjęła następujące postulaty:

  • zostanie liderem zrównoważonego rozwoju w sporcie,
  • zapewnienie prawidłowego zarządzania łańcuchem dostaw,
  • przyczynienie się do wzrostu świadomości i podejmowania działań w kwestii jakości powietrza w ramach lokalnych społeczności,
  • osiągnięcie neutralności w emisji śladu węglowego podczas wydarzeń sportowych i przedsięwzięć organizowanych przez World Athletics do 2030 r.,
  • zapewnienie bezpiecznych warunków zawodnikom biorącym udział w tych wydarzeniach.

Plan ten został opracowany zgodnie z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ (UN Sustainable Development Goals) oraz Strategią Zrównoważonego Rozwoju MKOl (IOC Sustainability Strategy). 

Startując w Silesia Marathon możesz być pewny, że działamy w oparciu o idee zrównoważonego rozwoju i dokładamy wszelkich starań, by w dalszym ciągu wieść prym w dbałości o środowisko wśród wydarzeń sportowych w Polsce.

Bądź z nami na bieżąco
Skip to content