Zdrowie jest najważniejsze, czyli jak z głową dotrzeć do mety.

28.09.2018

Udostępnij w social

Przygotowując się do startu w biegu długodystansowym warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które dotyczą zarówno doświadczonych zawodników, jak i adeptów, którzy po raz pierwszy zmierzą się z maratońską trasą.

Kilkumiesięczne przygotowania dobiegają końca i czas na zwieńczenie wysiłków na starcie. Warto by emocje, presja lepszego wyniku lub ambicje nie przesłoniły zdrowego rozsądku. Jak we wszystkim, tak również w przypadku startu w maratonie czy półmaratonie, musimy zachować umiar.

Jeśli uczciwie przepracowałeś sezon i twoich przygotowań nie zakłóciły problemy zdrowotne, to wystarczy rutynowa wizyta u lekarza i podstawowe badania morfologiczne, by przekonać się o stanie własnego zdrowia. Jeżeli jednak na kilka dni przed startem pojawiła się gorączka lub inne objawy chorobowe – konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty, który oceni twoją zdolność do startu w zawodach.

Organizm wyczerpany intensywnym treningiem wymaga specjalnej „opieki”. W tym czasie łatwo o infekcje, dlatego warto pamiętać zarówno o higienie odżywiania, jak i odpowiednim ubiorze i dostosować je do tak mocno zmieniającej się w tym czasie w naszym kraju aury pogodowej.

Przed zawodami nie ma już czasu na eksperymenty z żywieniem. Jedz sprawdzone, wysokowęglowodanowe posiłki, a organizm nawadniaj napojami, w skład których wchodzą elektrolity.

Ważnym elementem w dniu startu jest również poranny posiłek, o którym nie można zapomnieć. Spożyj go na dwie godziny przed startem. Na trasie biegu regularnie korzystaj z punktów odżywczych pijąc w niewielkich ilościach napoje izotoniczne i wodę. Nie daj się zwieść cudownym środkom dodającym „energii” – korzystaj tylko ze sprawdzonych, dopuszczonych do sprzedaży preparatów z odpowiednimi atestami. Bo zdrowie i satysfakcja na mecie są najważniejsze.

By uniknąć kontuzji pamiętaj o rozgrzewce, po której warto coś na siebie założyć, by w oczekiwaniu na start nie wyziębić organizmu.

Życzę wszystkim uczestnikom PKO Silesia Marathon zadowolenia na mecie tegorocznego biegu. Do zobaczenia na Stadionie Śląskim!

Artur Borowicz

Dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach,

które od 10 lat czuwa nad bezpieczeństwem

i zdrowiem startujących w Silesia Marathon biegaczy.

Bądź z nami na bieżąco
Skip to content