Silesia Marathon w Biegu po Nowe Życie

14.05.2023

Udostępnij w social

Drużyna Silesia Marathon wystartowała w 22. edycji Biegu po Nowe Życie, która odbyła się 13 maja w Wiśle. Sztafetę Silesia Marathon prowadził Bohdan Witwicki, a zaraz po nim kolejni zawodnicy, w tym Jacek, któremu przeszczep serca dał nowe życie.

Sztafeta Silesia Marathon była jedną z blisko stu czteroosobowych drużyn 22. Biegu po Nowe Życie. To wydarzenie, w czasie którego osoby po transplantacjach, znane osoby ze świata teatru, filmu, sportu i muzyki oraz lekarze różnych specjalności związanych z przeszczepieniami, a także koordynatorzy transplantacyjni i partnerzy maszerują z kijami do nordic walking na symbolicznym dystansie 1 km. Promują w ten sposób świadome dawstwo i transplantacje narządów.

 

 

Wydarzenie otworzył Przemysław Saleta, który tradycyjnie wystartował w pierwszej sztafecie na wiślańskim rynku. Słynny bokser i kickbokser nie interesował się transplantologią, dopóki nie zachorowała jego córka Nicole. W jego rodzinie ani w rodzinie Ewy Pacuły, mamy dziewczyny, nikt wcześniej nie miał problemów z nerkami. Saleta bez wahania zdecydował się oddać córce nerkę. Miał pecha, bo doszło u niego po zabiegu do komplikacji, co bardzo rzadko się zdarza. Mimo tego wrócił do zdrowia, do aktywnego życia, do uprawiania sportu. Stwierdził, że trzeba zrobić coś, co będzie promowało ideę transplantologii. Tak narodził się pomysł Biegu po Nowe Życie.

 

 

Promować, edukować, przekonywać, mówić o transplantacjach, zwracać uwagę na problem, nawet jeśli nasza świadomość jest coraz większa. Chcemy, aby Bieg po Nowe Życie nie przestawał nieść ważnego przekazu o drugim życiu, które każdy z nas może podarować bliskiemu lub bezimiennej osobie – mówi Arkadiusz Pilarz – dyrektor Biegu po Nowe Życie.

 

Bieg po Nowe Życie to przede wszystkim osoby po przeszczepieniu. To dla nich i o nich jest to wydarzenie. Osoby po przeszczepach pokazują ludziom zdrowym, że po transplantacji można wrócić do normalnego życia i sprawności fizycznej. Ich wzruszające i niekiedy dramatyczne historie budują przekaz wydarzenia, w którym od 2011 roku wzięło udział ponad 3900 osób, które przemaszerowały wspólnie ponad 3500 kilometrów, ponad 400 gwiazd ze świata filmu, teatru, telewizji, sportu, muzyki i mediów oraz ponad 230 osób po przeszczepieniu i ponad 100 lekarzy transplantologów i innych dziedzin medycyny.

 

 

Na starcie Biegu po Nowe Życie od 2011 roku stanęły 1182 sztafety. Ponad 100 mediów i redakcji wystawiło w wydarzeniu swoje zespoły. Do Biegu po Nowe Życie dołączyło także 35 instytucji kultury, związków sportowych, szkół wyższych, fundacji i stowarzyszeń.

Bądź z nami na bieżąco
Skip to content