Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski Sędziów w Maratonie i Półmaratonie

28.02.2023

Udostępnij w social

Z przyjemnością informujemy, że zawarte zostało porozumienie o współpracy, którego efektem będzie organizacja I Otwartych Mistrzostw Polski Sędziów. List intencyjny w tej sprawie podpisał prof. dr hab. Krystian Markiewicz, Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA oraz Bohdan Witwicki, Prezes Zarządu Fundacji Silesia Pro Active.

 

Mistrzostwa Polski Sędziów odbędą się na dystansie maratonu oraz półmaratonu, a sędziowie będą rywalizować w ramach Silesia Marathon, jednego z największych wydarzeń biegowych w Polsce, które odbędzie się 1 października 2023 r. Miejscem rozpoczęcia i zakończenia imprezy tradycyjnie będzie Stadion Śląski – Narodowy Stadion Lekkoatletyczny.

 

Sędziowie to świadoma i bardzo aktywna grupa zawodowa. Wielu sędziów regularnie startuje w biegach ulicznych. W tym roku będą oni mieli okazję rywalizować w pierwszych, otwartych (dostępnych dla wszystkich sędziów sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych i Sądu Najwyższego) Mistrzostwach Polski o Puchar Prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA.

 

IUSTITIA do największe w Polsce stowarzyszenia sędziów podejmujące liczne działania na rzecz edukacji prawnej społeczeństwa, dbające o propagowanie zasad demokratycznego państwa prawa. Stowarzyszenie jest między innymi członkiem Światowej Unii Sędziów (IAJ) oraz Europejskiej Unii Sędziów (EAJ).

 

– Sędziowie to ważna część społeczeństwa. Na co dzień wypełniamy swoją misję stojąc na straży praw i gwarancji obywatelskich. Mamy też swoje pasje. Jedną z nich jest bieganie. Wśród sędziów jest bardzo duża grupa osób, które po pracy zamieniają togi sędziowskie na strój sportowy. Cieszę się, że w tym roku na ulicach śląskich miast zobaczymy także sędziów, którzy razem z tysiącami innych biegaczy zmierzą się z dystansem i własnymi słabościami, walcząc w duchu sportowej rywalizacji o tytuł najwytrwalszego biegacza/biegaczki w naszej grupie zawodowej – mówi profesor Krystian Markiewicz.

Sam w tym roku nie pobiegnę, ale obiecuję dopingować na starcie i mecie wszystkich biegaczy – dodaje.

 

 

W spotkaniu uczestniczyli także Joanna Szpunar i Jacek Sobczyński, doświadczeni sędziowie z oddziału śląskiego Iustitii. Oboje mieli okazję startować w Silesia Marathon, a więc biegowych wspomnień nie brakowało. Dziś już planują jesienny start Mistrzostwach Polski Sędziów z metą na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym.

 

Zasady udziału w klasyfikacji sędziów

Zawody odbędą się w ramach 15. edycji Silesia Marathon na dwóch dystansach: maratonu i półmaratonu. Wszystkich startujących w Otwartych Mistrzostwach Polski Sędziów obowiązują regulaminy wspomnianych wyżej biegów. Zawodnik, który chce być sklasyfikowany w mistrzostwach, powinien przy rejestracji (lub logując się na swoje konto) zaznaczyć w polu wyboru zawodu „sędzia”. Dodatkowo, do 10 września br. należy przesłać na adres e-mail: biuro@iustitia.pl informację o starcie w Mistrzostwach Polski Sędziów podając: imię, nazwisko, przydzielony numer startowy otrzymany po zgłoszeniu się na wybrany dystans oraz nazwę sądu, w którym się orzeka.

Tytuł Mistrza Polski Sędziów w maratonie i półmaratonie przyznany zostanie w klasyfikacjach kobiet i mężczyzn pod warunkiem startu minimum 3 zawodników/zawodniczek.

Informacji organizacyjnych, dotyczących rywalizacji sportowej udziela Dorota Spaczyńska-Kaim z biura organizacyjnego Silesia Marathon: https://silesiamarathon.pl/formularz-kontaktowy/.

 

Do zobaczenia na starcie!

Bądź z nami na bieżąco
Skip to content