Katowice Miastem Gospodarzem Silesia Marathon

04.09.2023

Udostępnij w social

Miło nam poinformować, że nasz długoletni partner Katowice po raz kolejny został Miastem Gospodarzem Silesia Marathon, włączając się aktywnie w organizację jubileuszowej 15. edycji Silesia Marathon

Katowice od lat angażują się także w sport masowy. Miasto inwestuje w nowe obiekty sportowe, włączając w to kompleks boisk w Piotrowicach-Ochojcu oraz kryte pływalnie, które są dostępne dla mieszkańców, umożliwiając im aktywny i zdrowy tryb życia

 

Katowice w ostatnich latach przeszły niezwykłą transformację i stały się nowoczesną stolicą liczącej ponad 2 miliony mieszkańców metropolii. To miasto, które niegdyś było głównie kojarzone z przemysłem ciężkim, teraz jest symbolem przemian, które miały miejsce w Polsce w ostatnich latach.

 

Jednym z najbardziej spektakularnych przykładów tych zmian jest Strefa Kultury. Obecnie na obszarze dawnej kopalni Katowice znajdują się imponujące budynki nowej siedziby Muzeum Śląskiego. Sale wystawiennicze i magazyny ukryte są pod ziemią, a na powierzchni niezwykłego charakteru. Z tarasu wieży szybu Warszawa II rozciąga się przepiękna panorama miasta.

 

 

Tuż obok, w charakterystycznym budynku nawiązującym czerwoną cegłą do Nikiszowca – historycznego osiedla górniczego zbudowanego przez braci Zillmanów dla pracowników kopalni, od 2014 roku swoją siedzibę ma Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. To tu melomani mogli podziwiać występy tak renomowanych artystów jak Filharmonicy Wiedeńscy, Berlińscy, a także zwycięzców Konkursów Chopinowskich: Marthę Argerich, Bruca Liu czy pochodzącego z Zabrza Krystiana Zimermana

 

Strefę Kultury dopełniają Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz ikona Katowice czyli hala widowiskowo-sportowa Spodek. To miejsca, które od dawna gościły najważniejsze wydarzenia, takie jak Szczyt Klimatyczny ONZ COP 24, UN Habit World Urban Forum 11 czy Europejski Kongres Gospodarczy. Spodek, kibicom znany jako mekka polskiej siatkówki, był również świadkiem triumfu reprezentacji Polski podczas Mistrzostw Świata siatkarzy rozgrywanych w Polsce w 2019 roku, a od 2013 roku to także miejsce finałów Intel Extreme Masters w Counter-Strike. Z dachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego na plac przed Spodkiem poprowadzono tor jedynych w Polsce zawodów Pucharu Świata Freestyle MTB – Red Bull Roof Ride.

 

„Wielu zaskakuje fakt, że Katowice to trzecie najbardziej zielone miasto w Polsce. Lasy, parki i stawy stanowią ponad połowę jego powierzchni. Jest to jeden z ważniejszych czynników zapewniających wysoką jakość życia w mieście. Katowiczanie mają tego świadomość i z ochotą korzystają z bogactwa terenów zielonych – jeżdżąc na rowerze, rolkach, biegając czy pływając też kajakiem. Wielu mieszkańców łapie oddech właśnie w Lesie Murckowskim czy aktywnie spędza czas w Dolinie Trzech Stawów, porównywanej nieraz do nowojorskiego Central Parku.”

 

„Mówiąc o zielonych Katowicach, nie możemy nie wspomnieć o licznych działaniach naszego samorządu podejmowanych w trosce o otaczające nas środowisko. Przypomnę chociażby o tym, że rewitalizujemy parki, siejemy łąki, realizujemy projekty małej czy dużej retencji, walczymy ze smogiem, a ponieważ mieszkańcy najlepiej wiedzą, czego nam potrzeba – od tego roku wprowadziliśmy „zielony budżet obywatelski”, umożliwiający każdemu katowiczaninowi zgłoszenie własnego ekopomysłu.

Organizujemy też wydarzenia, które uczą ekoodpowiedzialności i propagują zdrowy styl życia. W ten nurt doskonale wpisuje się Silesia Marathon.”

 

Marcin Krupa

Prezydent Miasta Katowice 

Bądź z nami na bieżąco
Skip to content