Ekologiczny Stadion Śląski

31.05.2023

Udostępnij w social

Stadion Śląski to dla naszego regionu miejsce kultowe. To tutaj przez dekady odbywały się najważniejsze w kraju wydarzenia piłkarskie, kolarskie, żużlowe, lekkoatletyczne oraz muzyczne z udziałem gwiazd światowego formatu, które z trybun oklaskiwały dziesiątki tysięcy widzów. To na „Śląskim Gigancie” tworzyła się historia polskiego sportu przypieczętowana znakomitymi wynikami.

Kontynuujemy temat EKO Silesia Marathon. Zanim po raz kolejny wbiegniemy na bieżnię „Kotła Czarownic” warto spojrzeć na ten wspaniały obiekt z innej, nie tylko sportowej, ale i ekologicznej perspektywy.

 

Stadion Śląski na przestrzeni lat realizował wiele ekologicznych projektów. Jego modernizacja uwzględniała wiele działań proekologicznych takich, choćby jak zbieranie z dachu deszczówki, która po oczyszczeniu wykorzystywana jest w toaletach. Najnowsze, zrealizowane w ramach projektu „EkoPark-Zielona Perła Śląska”, który to zakłada kompleksowe działania w Parku Śląskim, obejmujące wiele kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem, ochroną różnorodności biologicznej i dziedzictwa naturalnego. Są to między innymi:

 

–  stacja ładowania samochodów elektrycznych, która znajduje się na stadionowym parkingu. Punkt ładowania czynny jest 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i dostępny jest dla wszystkich użytkowników samochodów elektrycznych. Każda osoba, która zdecyduje się skorzystać ze stacji ładowania ma zapewniony bezpłatny parking, a wolny czas może poświęcić na zwiedzanie „Kotła Czarownic”. Z punktu chętnie korzystają uczestnicy konferencji i warsztatów, które odbywają się w nowym centrum konferencyjnym Stadionu Śląskiego,

 

– instalacja fotowoltaiczna o mocy 49,9 kW w południowo-zachodniej części Stadionu Śląskiego. System fotowoltaiczny uzupełnia zieloną energią bieżące zapotrzebowanie na energię elektryczną Stadionu Śląskiego,

 

– wymiana oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego Stadionu na oświetlenie typu LED zrealizowane wiosną tego roku. Wymieniono 542 szt. opraw oświetleniowych boiska i bieżni lekkoatletycznej stadionu oraz 80 szt. opraw oświetlenia podstawowego trybun.  Obecne rozwiązanie zapewnia najwyższe wymagania jakościowe nadawców telewizyjnych oraz jest zgodne z wymogami federacji sportowych w celu zapewnia optymalnego oświetlenie dla wszystkich typów zawodów i widowisk realizowanych na Stadionie Śląskim.

 

W najbliższym czasie na obiekcie będą realizowane kolejne przedsięwzięcia, które pozytywnie wpłyną na ochronę środowiska naturalnego:

 

– zamontowane zostanie zasilanie solarne oświetlenia dozorowego (zewnętrznego), na latarniach powstaną mikro instalacje fotowoltaiczne lub hybrydowe fotowoltaiczno – wiatrowe. Wyprodukowana energia kumulować będzie się w akumulatorach i w godzinach nocnych zasilałaby latarnie których jest 220.

 

– przeprowadzona zostanie termoizolacja części zabudowy założone zostaną rekuperatory do wentylacji lóż VIP.

 

Działania proekologiczne są ważne dla wszystkich biegaczy, a Silesia Marathon to prawdziwie zielony maraton. Wszystkim nam zależy, by swoimi działaniami chronić planetę, dbać o to, co mamy najlepszego i działać proekologicznie wszędzie tam, gdzie mamy na to wpływ.

Do zobaczenia w na ekologicznym Stadionie Śląskim, do zobaczenia na kolejnej edycji Silesia Marathon.

 

 

Bądź z nami na bieżąco
Skip to content