Bieg maratoński i półmaraton w dobie COVID-19

Od 6 miesięcy jesteśmy w stanie walki z nowym wyzwaniem, jakim jest wirus SARS CoV-2. Sytuacja zaskoczyła nas wszystkich. W tych trudnych czasach dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną staje się szczególnie ważne. Dlatego nie poddaliśmy się i przygotowujemy kolejną edycję Silesia Marathon, Śląskie 1920 – 2020.

Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa. Chcemy więc podzielić się kilkoma rozwiązaniami, które wdrożymy, by wydarzenie odbyło się bezpiecznie. Z uwagi na dynamiczną sytuację epidemiologiczną ostateczne, szczegółowe rozwiązania zostaną przedstawione 21 września, na 2 tygodnie przed zawodami.

I. Uczestnicy zawodów, zapisy
Wcześniej, bo 5 września zakończone zostaną zapisy drogą elektroniczną. Czy rejestracja do biegu będzie możliwa w Biurze Zawodów, poinformujemy w dniu 21 września.

II. Biuro Zawodów
Wprowadzone zostaną przerwy w pracy biura, w trakcie których będzie ono dezynfekowane. W dniu biegu (niedziela) biuro zawodów będzie nieczynne.

Wchodząc do biura zawodów zawodnicy mogą mieć mierzoną temperaturę ciała.

Liczba osób, które będą mogły przebywać w biurze zawodów zostanie ograniczona, tak by wykluczyć większe skupiska osób. Liczba osób przebywająca w biurze zawodów będzie regulowana przy wejściu na teren Stadionu Śląskiego.

Wejście do biura zawodów będzie możliwe wyłącznie w maseczkach, podobnie jak w maseczkach i przyłbicach pracować będą osoby bezpośrednio obsługujące zawodników.

III. Przed startem
Depozyt i przebieralnie usytuowane zostaną pod dachem, ale nie w pomieszczeniach zamkniętych. Dostęp do depozytu zostanie ograniczony czasowo, z przedziałami czasowymi dla konkretnych grup startowych

IV. Start
Start wszystkich biegów odbędzie się z z podziałem na grupy. Przyporządkowanie do grup odbędzie się na podstawie zadeklarowanej przy rejestracji strefy czasowej. Godziny startów i wielkości grup zostaną ogłoszone najpóźniej 21 września br. 

Wejście do strefy rozgrzewki, stref startowych i depozytu będzie ograniczone czasowo i możliwe wyłącznie dla zawodników posiadających numery startowe upoważniające do startu w określonych grupach.

Każdy zawodnik, bezwarunkowo musi mieć przypięty numer startowy z przodu, na klatce piersiowej. Na odwrocie numeru obowiązkowo trzeba będzie wypisać dane informacyjne i kontaktowe.

V. Trasa biegu
Z uwagi na bezpieczeństwo apelujemy do nie tworzenia większych grup, które wspólnie pokonywałyby trasę biegu. Rekomendujemy pokonywanie trasy z zachowaniem dystansu, najwyżej w niewielkich, kilkuosobowych grupach. 

Na trasie biegu nie będzie pacemekerów.

VI. Punkty odżywcze
W punktach odżywczych dostępne będą woda butelkowana, napoje izotoniczne i oddzielnie pakowane słodycze. Zawodnicy sami będą pobierali napoje i przekąski. Działania obsługi punktów odżywczych zostaną ograniczone do minimum.

Na trasie zawodów ustawione zostaną dedykowane kosze na puste butelki. Apelujemy do wrzucania butelek bezpośrednio do pojemników.

VII. Meta zawodów
Na bieżni Stadionu Śląskiego – mecie zawodów zabronione jest zbieranie się w grupy, oczekiwanie na biegnących znajomych i przyjaciół. Każdy zawodnik winien zaraz po biegu opuścić strefę mety.

Medale będą wręczane do ręki, nie będą wieszane na szyi. 

Podobnie jak organizowaliśmy to w latach ubiegłych, również w tym rok posiłek stanowić będzie zapakowany pakiet wręczany po biegu.

Nie będzie możliwości skorzystania z szatni Stadionu Śląskiego. Umywalnia i przebieralnie będę ustawione na powietrzu.

 

Drodzy biegacze!

Wszyscy dążymy do tego, by i tegoroczny Silesia Marathon był prawdziwym świętem sportu. Świętujmy na mecie, cieszmy się z możliwości startu, ale dbajmy o siebie i najbliższych. Pokażmy, że bieganie jest i będzie bezpieczne. Nasza pasja biegowa to najlepsze lekarstwo nie tylko na stres dnia codziennego, ale przede wszystkim to najskuteczniejsza forma dbania o zdrowie i zdobywania odporności – również tej immunologicznej.

Owocnych przygotowań do startu!