Bądź EKO – zredukuj ślad węglowy!

22.03.2023

Udostępnij w social

W dobie XXI wieku słowem kluczowym jest „ekologia”. We wszystkich gałęziach gospodarki kładzie się nacisk na emisję jak najmniejszej ilości spalin i odpadów oraz ich prawidłowy recykling. Poniższym materiałem rozpoczynamy cykl informacji na temat tego, jak Silesia Marathon realizuje politykę zrównoważonego rozwoju. Podpowiadamy, jak Ty możesz wesprzeć nas i naszą planetę w działaniach na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

 

Podróże na imprezy sportowe dużej liczby uczestników generują emisję znacznej ilości dwutlenku węgla, dlatego zachęcamy do odbycia podróży na start Silesia Marathon w sposób, który powoduje jak najmniejszą emisję CO2.

 

Zrób coś dobrego dla środowiska! Bądź EKO i postaraj się skorzystać z transportu współdzielonego.
Transport zbiorowy, czyli pociągi, tramwaje i autobusy to zdecydowanie bardziej korzystny dla środowiska środek transportu pod względem ilości emitowanego CO2 niż podróż samochodem osobowym. Badania opublikowane przez brytyjski Departament Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej pokazują, że CO2 emitowany na kilometr przez średniej wielkości samochód benzynowy wynosi około 192 g/km, w porównaniu do 105 g/km dla pasażera autobusu i 41 g/km dla podróżującego pociągiem.

 

Górny Śląsk jest znakomicie skomunikowany i dojazd na nasz bieg będzie więc najbardziej ekologiczny, gdy skorzystasz z przejazdu pociągiem. Jeśli na start udajesz się z jednego z miast metropolii, to przejazd tramwajem lub autobusem pozostawi najmniejszy ślad węglowy.

 

Kompensując emisję dwutlenku węgla pomagasz zmniejszyć ślad węglowy naszego wydarzenia. Jeśli chcesz sprawdzić, ile CO2 uda Ci się ograniczyć, możesz zrobić to klikając w poniższy odnośnik.

 

 

Kalkulator śladu węglowego

 

 

Co my robimy?
Dzięki współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią każdy uczestnik naszego wydarzenia może skorzystać bezpłatnie z przejazdu na bieg i wrócić po biegu korzystając z przejazdów komunikacją miejską.
Przy organizacji biegu wykorzystujemy pojazdy zeroemisyjne. Firma Lellek Gliwice udostępnia na potrzeby organizacyjne zawodów samochody elektryczne, które m.in. można zobaczyć na trasie biegów – pilotują one zwycięzców, ale również zamykają stawkę biegaczy.

 

Co Ty możesz zrobić?
Na start Silesia Marathon na Stadionie Śląskim najlepiej dotrzeć komunikacją miejską. Dojazd z dworca kolejowego w Katowicach trwa ok. 20 minut, a dodatkowo unikniesz problemów z parkowaniem i często zakorkowanym wjazdem na teren Parku Śląskiego.

 

 

Już wkrótce pojawi się kolejny materiał prezentujący nasze starania, by Silesia Marathon był jeszcze bardziej EKO.

 

Bądź z nami na bieżąco
Skip to content