100 lat polskiego maratonu

25.03.2024

Udostępnij w social

W 2024 roku obchodzimy setną rocznicę pierwszego oficjalnego biegu maratońskiego w Polsce! Jest to okazja do świętowania, ale także do refleksji nad historią maratonu – królewskiego dystansu i zawsze wyjątkowego wydarzenia sportowego.

Początki maratonu

Początki związane są z legendą o Filippidesie, który w 490 p.n.e. po zwycięzkiej bitwie z Persami miał pobiec z greckiego Maratonu do Aten aby oznajmić zwycięstwo i po przekazaniu tej wiadomości padł martwy „… z gałązką lauru Grek ulicą bieżył i padł wołając: zwycięstwo – już nie żył.”(Kornel Ujejski, 1986).

Podczas pierwszych igrzysk olimpijskich nowej ery, w 1896 roku w Atenach, miał miejsce bieg na trasie z Maratonu do Aten. Był to pomysł Francuza Michela Breal, który zaproponował ten pomysł baronowi Pierre de Coubertin. Pierwszym zwycięzcą został Spirydos Louis. Pokonał trasę ok 40 km w czasie 2:55:20, a na trasie zgromadziło się ok. 100 000 widzów. Bieg maratoński stał się odtąd nieodłącznym elementem Igrzysk Olimpijskich.

Dystans 42,195 km

Obecna długość biegu maratońskiego została ustalona podczas igrzysk olimpijskich w Londynie 1908 roku, kiedy to start przesunięto do pałacu w Windsorze, dzięki czemu członkowie rodziny królewskiej mogli obserwować zawodników. Trasa następnie została zmierzona i finalnie okazało się, że ma 42 kilometry i 195 metrów. I taki dystans zawodnicy pokonują do dziś.

Pierwszy polski maraton

W Polsce pierwszy start na dystansie maratońskim odbył się w 2 listopada 1924 roku pod Warszawą. W Rembertowie usytuowano start, a lekarze do biegu dopuścili 8 zawodników. Trasa biegu została wytyczona szosą Wawer – Zgierz. Na metę jako pierwszy dotarł Stefan Szelestowski, wachmistrz szwadronu przybocznego który pokonał trasę w czasie 3:13:10. Na kolejnych miejscach uplasowali się Pielak 4:07:37 i Bill 4:10:22. Jedynie 3 biegaczy, którym podczas biegu towarzyszył silny wiatr oraz deszcz zdołało ukończyć pierwszy, polski oficjalny maraton.

Drodzy biegacze serdecznie zapraszamy do wspólnego uczczenia tej wyjątkowej rocznicy startując w 16. edycji Silesia Marathon. To święto nas wszystkich – biegaczy, kibiców, organizatorów, wolontariuszy oraz wszystkich, którzy kochają bieganie.

Więcej informacji o pierwszym polskim biegu maratońskim znajdziecie na stronie 100latmaratonu.pl

Dołącz do nas i świętujmy razem 100 lat polskiego maratonu!