Rozpoczynamy treningi do 12. Silesia Marathon!

Koniec z treningową bezczynnością! Nareszcie nadszedł moment, na który wszyscy czekaliśmy. Z przyjemnością ogłaszamy, że rozpoczynamy cotygodniowe oficjalne treningi przygotowujące do tegorocznej edycji Silesia Marathon – startu w maratonie i półmaratonie.

Już w przyszłą środę (17 czerwca) o godzinie 18:00 spotkamy się przy Pomniku Górników w Parku Śląskim, by razem z Waszą ulubioną trenerką Martyną Puschhaus wybiec na pierwszy w tym sezonie wspólny trening.

Nie mieliście jeszcze okazji poznać naszej trenerki? Martyna jest wychowanką klubu sportowego TL „Pogoń” Ruda Śląska oraz multimedalistką Mistrzostw Polski w biegu na 800 m oraz 1500 m. Całe życie związana jest ze sportem – kiedyś jako czynna zawodniczka, dziś jako trenerka personalna. Obawiacie się, że nie jesteście wystarczająco doświadczonymi biegaczami i nasze treningi nie są dla Was? Nic z tych rzeczy! Bez względu na Wasz poziom zaawansowania nasza wykwalifikowana trenerka pomoże Wam w przygotowaniach do wybranego dystansu, dobierze indywidualne obciążenia i udzieli wielu cennych wskazówek. W ramach zajęć dowiecie się jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę, jakie ćwiczenia wybrać, by wzmocnić Wasze ciało, a w efekcie jak przejść przez okres przygotowań tak, by z tygodnia na tydzień z satysfakcją obserwować wymierne rezultaty.

Oficjalne treningi do Silesia Marathon są otwarte i bezpłatne dla wszystkich. Odbywać będą się w każdą środę od 17 czerwcado 30 września. Miło nam również poinformować, że partnerem tegorocznych organizowanych przez nas treningów został Stadion Śląski. Dzięki tej współpracy co drugi tydzień uczestnicy naszych zajęć będą mieli możliwość skorzystania z boiska treningowego na terenie Stadionu Śląskiego.

Podobnie jak w roku ubiegłym na treningach pojawiać będą się ambasadorzy i organizatorzy Silesia Marathon, którzy chętnie podzielą się z Wami najświeższymi informacjami na temat biegu. Zapraszamy serdecznie i życzymy owocnych przygotowań do startu na wybranym dystansie 4 października 2020 r.

Poniżej prezentujemy Wam plan spotkań treningowych na nadchodzące tygodnie:

Czerwiec / Lipiec

17 czerwca
Trening z elementami tempowymi – wytrzymałość biegowa
(zajęcia na alejkach Parku Śląskiego)
Celem treningu jest poprawienie wydolności, szybkości oraz zwinności. Jest to jeden najskuteczniejszych środków treningowych stosowanych w przygotowaniu do maratonu.

 

24 czerwca
Test Coopera / Tętno maksymalne – określanie zakresów tętna
(zajęcia na bieżni Stadionu Śląskiego)
Test Coopera to próba wytrzymałościowa, która polega na 12-minutowym nieprzerywanym biegu. Zawodnicy będą mieli okazję sprawdzić jaka jest ich indywidualna wydolność tlenowa, nastąpi również podział zawodników na grupy treningowe.

 

1 lipca
Trening interwałowy
(zajęcia na bieżni Stadionu Śląskiego)
Przeplatanie wysiłku o bardzo dużej intensywności z wysiłkami o niskiej intensywności.
Ćwiczenia z wykorzystaniem płotków lekkoatletycznych.

 

8 lipca
Trening z akcentem wytrzymałościowym – rytm biegowy
(zajęcia na bieżni – bieżnia boiska treningowego Stadionu Śląskiego)
Trening polega na przeplataniu procesów tlenowo-beztlenowych z przewagą procesów tlenowych. Głównym celem stosowania tego typu treningu jest poprawa wytrzymałości.

 

15 lipca
Trening – siła biegowa
(zajęcia na terenie Parku Śląskiego)
Trening siły biegowej będzie składał się głównie z ćwiczeń dynamicznych. Zapoznanie z poprawnością wykonywania SKIPU A oraz C. Główny trening będzie oparty na podbiegach.

 

22 lipca
Gibkość i siła biegowa, zajęcia ogólnorozwojowe
(zajęcia na bieżni – bieżnia boiska treningowego Stadionu Śląskiego )
Siła biegowa wykonywana na stadionie lekkoatletycznym będzie oparta na SKIPACH oraz marszu siłowym. Podstawowym założeniem treningu jest poprawienie techniki biegu zawodników.

 

29 lipca
Cross – bieg ze zmiennym rytmem w urozmaiconym terenie
(zajęcia na terenie Parku Śląskiego)
Bieg w terenie naturalnym, przyzwyczajanie organizmu do biegania po różnej nawierzchni oraz w różnym tempie. Biegi crossowe pomagają na jednoczesne wzmacnianie układu mięśniowego oraz wydolnościowego.

 

6 sierpnia
Trening interwałowy
(zajęcia na bieżni – bieżnia boiska treningowego Stadionu Śląskiego )
Krótkie, bardzo szybkie odcinki o dużej intensywności, nastawione na maksymalne przyspieszenie tętna przeplatane z odcinkami o lżejszej intensywności.

 

12 sierpnia
Gibkość i siła biegowa, zajęcia ogólnorozwojowe.
(zajęcia na bieżni – bieżnia boiska treningowego Stadionu Śląskiego )
Siła biegowa wykonywana na stadionie lekkoatletycznym będzie oparta na SKIPACH (A oraz C), a także marszu siłowym. Podstawowym założeniem treningu jest poprawienie techniki biegu zawodników.
Ćwiczenia z wykorzystaniem płotków lekkoatletycznych.

 

19 sierpnia
Trening wytrzymałościowy, bieg z narastającą prędkością.
(zajęcia na terenie Parku Śląskiego)
Bieg z narastającą prędkością poprawia wydolność, przygotowując stopniowo organizm do coraz większego wysiłku.  Każdy etap biegu powinien być szybszy od poprzedniego

 

26 sierpnia
Trening – siła biegowa
(zajęcia na terenie Parku Śląskiego)
Trening siły biegowej będzie składał się głównie z ćwiczeń dynamicznych. Główny trening będzie oparty na podbiegach.

 

PAMIĘTAJCIE!

Gdzie: Park Śląski, zbiórka przy Pomniku Górników

Kiedy: w każdą środę od 17 czerwca do 30 września

O której: 18:00

 

UWAGA! Ze względu na panujące obecnie warunki musimy ze szczególną dbałością stosować się do zaleceń sanitarnych. Pamiętajcie, aby podczas treningów zachowywać bezpieczny dystans minimum 1,5 m. od innych uczestników.