Oficjalne treningi do Silesia Marathon 2021!

Nadchodzi moment, na który wszyscy z niecierpliwością czekamy. Z przyjemnością ogłaszamy, że już w maju rozpoczynamy oficjalne treningi przygotowujące do tegorocznej edycji Silesia Marathon – startu w maratonie, półmaratonie i ultramaratonie.

Pierwsze spotkanie treningowe odbędzie się w czwartek 6 maja o godzinie 18:00. Zbiórka tradycyjnie będzie miała miejsce przy Pomniku Górników w Parku Śląskim. Tak samo jak w latach ubiegłych zajęcia poprowadzone będą przez Waszą ulubioną trenerkę Martynę Puschhaus.

Nie mieliście jeszcze okazji poznać naszej trenerki? Martyna jest wychowanką klubu sportowego TL „Pogoń” Ruda Śląska oraz multimedalistką Mistrzostw Polski w biegu na 800 m oraz 1500 m. Całe życie związana jest ze sportem – kiedyś jako czynna zawodniczka, dziś jako trenerka personalna. Obawiacie się, że nie jesteście wystarczająco doświadczonymi biegaczami i nasze treningi nie są dla Was? Nic z tych rzeczy! Bez względu na Wasz poziom zaawansowania nasza wykwalifikowana trenerka pomoże Wam w przygotowaniach do wybranego dystansu, dobierze indywidualne obciążenia i udzieli wielu cennych wskazówek. W ramach zajęć dowiecie się jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę, jakie ćwiczenia wybrać, by wzmocnić Wasze ciało, a w efekcie jak przejść przez okres przygotowań tak, by z tygodnia na tydzień z satysfakcją obserwować wymierne rezultaty.

Oficjalne treningi do Silesia Marathon są otwarte i bezpłatne dla wszystkich. Odbywać będą się w co drugi czwartek od 6 majado 23 września. Zapraszamy serdecznie i życzymy owocnych przygotowań do startu na wybranym dystansie 3 października 2021 r.

Poniżej prezentujemy Wam plan spotkań treningowych:

6 maja
TRENING WYTRZYMAŁOŚCIOWY – BIEG Z NARASTAJĄCĄ PRĘDKOŚCIĄ
(Zajęcia będą odbywały się na malowniczych ścieżkach Parku Śląskiego)
Trening główny będzie polegał na biegu, w którym prędkość będzie stopniowo się zwiększać. Zdaniem biegaczy długodystansowych jest to jeden z najlepszych bodźców treningowych podczas przygotowania biegaczy do dystansu maratonu. Bieg z narastającą prędkością poprawia wydolność stopniowo przygotowując do coraz większego wysiłku.

 

20 maja
TRENING WYTRZYMAŁOŚCIOWY – ” ZABAWA BIEGOWA”
(Zajęcia odbędą się na terenie alejek Parku Śląskiego)
Zabawy biegowe to doskonały środek treningowy, którego celem jest przygotowanie szybkościowe, a także poprawa wydolności organizmu oraz poprawienie techniki biegu zawodników. Dystans pokonywany w czasie głównego treningu wyniesie około 7-8km.

 

3 czerwca
TRENING – SIŁA BIEGOWA
(Zajęcia odbędą się na terenie Parku Śląskiego- górki w okolicach Planetarium)
Główny trening siły biegowej oparty będzie na podbiegach, czyli biegu pod górkę. Podbiegi należy wykonywać w określony sposób-bardzo szybko biegniemy w górę i spokojnie zbiegamy w dół. Podstawą tego treningu jest odpowiednia technika, o którą zadba trenerka Martyna.

 

17 czerwca
TRENING WYTRZYMAŁOŚCIOWY – BIEG Z NARASTAJĄCĄ PRĘDKOŚCIĄ
(Zajęcia odbędą się na terenie alejek Parku Śląskiego)
Bieg z narastającą prędkością to jeden z najbardziej efektywnych bodźców treningowych dla biegaczy długodystansowych. Na treningu dowiecie się o różnych formach tego treningu. Dystans pokonywany w czasie głównego treningu wyniesie około 8 km.

 

1 lipca
BIEG ZE ZMIENNYM RYTMEM W UROZMAICONYM TERENIE – CROSS
(Bieg przeprowadzony zostanie na terenie ścieżek Parku Śląskiego)
Trening crossowy to bieg, na którego trasie możemy spotkać różne przeszkody leżące na podłożu, wystające gałęzie, górki o różnym nachyleniu czy zmienną nawierzchnię (piach, trawa, kamienie itp.) Teren Parku Śląskiego jest idealny do wykonywania tego typu treningu. Bieg w terenie naturalnym zmusza organizm do większego wysiłku, a co za tym idzie budowania wytrzymałości.

 

15 lipca
TEST COOPERA – PRÓBA WYTRZYMAŁOŚCIOWA
(Zajęcia zorganizowane na lekkoatletycznej bieżni treningowej)
Test Coopera jest najpopularniejszym sposobem pomiaru wydolności tlenowej (pułapu tlenowego). Jest to nieprzerwany 12-minutowym bieg. Ocena wydolności biegacza jest uzależniona od dystansu, który udało mu się przebiec w podanym wyżej czasie.

 

29 lipca
TRENING Z AKCENTEM WYTRZYMAŁOŚCIOWYM
(Zajęcia przeprowadzone będą na terenie Parku Śląskiego)
Ten rodzaj treningu pomaga w przyzwyczajaniu organizmu do pokonywania coraz dłuższych dystansów w coraz krótszym czasie- w tym dystansu królewskiego 😉 Trening wytrzymałościowy będzie polegał na wykonywaniu krótkich serii intensywnego biegu z całkowitymi przerwami na odpoczynek.

 

12 sierpnia
TRENING INTERWAŁOWY
(Zajęcia przeprowadzone zostaną na lekkoatletycznej bieżni areny głównej Stadionu Śląskiego)
Trening polegający na przeplataniu wysiłku o dużej intensywności z wysiłkami o niskiej intensywności. Daje nam to możliwość wydłużenia czasu, w którym jesteśmy w stanie pracować „na pełnych obrotach”, co jest równoznaczne z większą efektywnością samego treningu.

 

26 sierpnia
TRENING – SIŁA BIEGOWA
(Zajęcia będą zorganizowane na terenie Parku Śląskiego)
Trening będzie się składał z ćwiczeń dynamicznych oraz intensywnego biegu pod górkę. Zawodnicy zostaną zapoznani z zasadami poprawnego wykonywania SKIPU A oraz C. Trening główny to podbiegi.

 

9 września
TRENING WYTRZYMAŁOŚCIOWY – ” ZABAWA BIEGOWA”
(Zajęcia odbędą się na terenie alejek Parku Śląskiego)
Kolejna możliwość poznania własnego organizmu. Na tego typu treningu jesteśmy w stanie biegać w bardzo różnym tempie i obserwować, jak reagujemy na daną prędkość. Jest to bowiem bieg, w którym sugerujemy się swoim własnym samopoczuciem. Jest to cenna nauka przed dystansem maratonu, ponieważ pozwala na wyczucie odpowiedniego tempa biegu.

 

23 września
TRENING OGÓLNOROZWOJOWY – GIBKOŚĆ, TECHNIKA BIEGU
(Zajęcia odbędą się na lekkoatletycznej bieżni treningowej)
Ćwiczenia wykonywane na bieżni lekkoatletycznej będą oparte na SKIPACH oraz marszu biegowym. Podstawowym założeniem treningu jest udoskonalenie poprawnej techniki biegowej zawodników. Na treningu przypomnimy również jak wykonać prawidłową rozgrzewkę przed biegiem, na co należy zwrócić uwagę w ostatnim tygodniu przed docelowym startem oraz postaramy się wspólnie do niego zmotywować.

 

 

PAMIĘTAJCIE!

Gdzie: Park Śląski, zbiórka przy Pomniku Górników

Kiedy: w co drugi czwartek od 6 maja do 23 września

O której: 18:00

 

UWAGA! Ze względu na panujące obecnie warunki musimy ze szczególną dbałością stosować się do zaleceń sanitarnych. Pamiętajcie, aby podczas treningów zachowywać bezpieczny dystans minimum 1,5 m. od innych uczestników.