Informator zawodnika

Oto kilka przydatnych informacji dla uczestników tegorocznego wydarzenia.

W ramach 12. Silesia Marathon, Śląskie 1920-2020, 4 października odbędą się:
– Silesia Marathon (pierwszy start godz. 8.00)
– Silesia Półmaraton (pierwszy start godz. 9.45)
– Silesia Ultramarathon (start godz. 7.30)

Szczegółowy program dostępny na stronie >>> Program Zawodów

 1. I. Zgłoszenia
 2. II. Pakiet startowy
 3. III.Noclegi
 4. IV. Dojazd, Parkingi
 5. V. Bezpieczeństwo – Covid-19
 6. VI. Strefa zawodnicza: przebieralnie, depozyt
 7. VII. Strefa startowa
 8. VIII.Trasa biegu, punkty odżywcze
 9. IX. Meta

.

I. ZGŁOSZENIA

Jeśli nie zdążyłeś/aś zarejestrować się na bieg, masz jeszcze możliwość zrobienia tego w Biurze Zawodów (o ile nie zostaną osiągnięte limity miejsc) na Stadionie Śląskim w Chorzowie przy ul. Katowickiej 10 (wejście bramą 1A):
– 2 października 2020 r. w godz. 16.00-21.00
– 3 października 2020 r. w godz. 10.00-20.00.
W dniu biegu Biuro Zawodów jest nieczynne i zgłoszenia nie będą przyjmowane.
Ilość numerów startowych dostępnych w Biurze Zawodów jest limitowana i wynosi: Silesia Utralamarthon: 30, Silesia Marathon: 40, Silesia Półmaraton: 200.

.

II. PAKIET STARTOWY

Osoby, które dokonały już opłaty startowej, mają też nadany numer startowy. Pakiet startowy można odebrać w Biurze Zawodów na Stadionie Śląskim w Chorzowie przy ul. Katowickiej 10 (wejście bramą 1A) w dniach:
– 2 października 2020 r. w godz. 16.00-21.00
– 3 października 2020 r. w godz. 10.00-20.00
4 października biuro zawodów jest nieczynne.

Aby odebrać pakiet startowy w Biurze Zawodów:
– zabierz ze sobą dokument tożsamości, musisz mieć też ze sobą maseczkę ochronną,
– sprawdź swój numer startowy (na stronie biegu w wyszukiwarce zawodników, na swoim koncie lub na liście startowej w Biurze Zawodów),
– podejdź do stanowiska oznaczonego Twoim numerem startowym,
– podaj swój numer startowy, okaż dokument potwierdzający tożsamość, sprawdź dane na karcie startowej, podpisz ją i wypełnij ankietę wstępnej kwalifikacji w związku z aktualnym stanem epidemicznym,
– jeśli chcesz, aby ktoś za Ciebie odebrał pakiet startowy, przekaż tej osobie podpisaną kartę startową, którą będziesz mógł pobrać po zalogowaniu się na stronie biegu. Osoba ta, po okazaniu Twojej podpisanej karty startowej, otrzyma Twój pakiet startowy.

Pakiet startowy zawiera m.in.: numer startowy z przyklejonym chipem i agrafkami (musisz go umieścić z przodu, na koszulce, na wysokości klatki piersiowej), pamiątkową koszulkę techniczną (w rozmiarze jaki wcześniej zamówiłeś/aś), chustę typu buff, którą możesz też zamiast maseczki zabrać na start.

.

III. NOCLEGI

Wspólnie z kilkoma hotelami przygotowaliśmy dla Was specjalną ofertę noclegów. Informację znajdziecie TU >>>

.

IV. DOJAZD, PARKINGI

Biuro zawodów mieści się na Stadionie Śląskim w Chorzowie przy ul. Katowickiej 10 (wejście bramą 1A)

 • komunikacja publiczną ZTM
  Dojazd tramwajem – linie 0, 6, 11, 19, 23 (przystanek „Chorzów-Stadion Śląski” lub „Park Śląski Wejście Główne”)
  Dojazd autobusem – linie 6, 98, 663 (przystanek „Chorzów-AKS”)
  Dojazd na start i powrót z zawodów komunikacją miejską na podstawie numerów startowych jest bezpłatny! Z numerem startowym i specjalnym kuponem który możesz pobrać TU >>> skorzystaj z komunikacji metropolitalnej.
 • samochodem
  W dniach 2-3 października wyjazd z parkingu P8 (dla osób dojeżdżających do Biura Zawodów) na podstawie numeru startowego jest bezpłatny.

W dniu 4 października wjazd na wszystkie parkingi należące do Parku Śląskiego będzie odpłatny za wcześniejszą rezerwacją.
Sprzedaż biletów organizuje Park Śląski .Bilety parkingowe będą możliwe do kupienia od 25.09.2020 r. na stronie internetowej ticketmaster.pl >>>
Strefa Parkingowa P8, P9, P10 – 20,00 zł.

Uczestników zachęcamy do skorzystania z darmowego dojazdu na start komunikacją miejską. GZM i ZTM są partnerami Silesia Marathon i fundatorami bezpłatnych przejazdów.
Na stronie internetowej ZTM (Zarząd Transportu Metropolitalnego www.metropoliaztm.pl) możesz zaplanować trasę, wpisując miejsce wyjazdu >>>.

Bezpłatne miejsca parkingowe znajdziecie w centrum Katowic, przy Silesia City Center czy przy ulicy Brackiej.

 

.

V. BEZPIECZEŃSTWO – COVID-19
Wdrożyliśmy szereg działań, które zmierzają do przeprowadzenia zawodów w sposób bezpieczny dla zawodników, wolontariuszy i osób obsługi. Prosimy o odpowiedzialne zachowanie i stosowanie się do poleceń osób obsługi zawodów.
Więcej informacji na temat bezpieczeństwa zawodów >>>

.

VI. STREFA ZAWODNICZA

Wszystkie starty odbywają się z terenu Stadionu Śląskiego.

Wejście do Strefy Zawodniczej – brama numer 4.
Wejście do Strefy Zawodniczej będzie ograniczone czasowo i możliwe jest wyłącznie na podstawie przypiętego do koszulki (z przodu, na wysokości klatki piersiowej) numeru startowego.
godz. 6.45 – otwarcie wejścia dla zawodników Silesia UltraMarathon
godz. 7.00 – otwarcie wejścia dla zawodników Silesia Marathon – grupy A, B, C, D
godz. 7.20 – otwarcie wejścia dla zawodników Silesia Marathon – grupy E, F i pozostałych grup
godz. 8.50 – otwarcie wejścia dla zawodników Silesia Półmaraton – grupy A, B, C, D
godz. 9.30 – otwarcie wejścia dla zawodników Silesia Półmaraton – grupy E, F i pozostałych grup

Depozyt znajduje się wewnątrz Strefy Zawodniczej i będzie czynny w godz. 6.45-15.00. Ze względów bezpieczeństwa imprezy masowej, bagaż przekazywany do depozytu podlegać będzie kontroli.

Przebieralnia będzie dostępna tuż przy depozycie.

Toalety dla zawodników będą umiejscowione w strefie startu na terenie Stadionu Śląskiego i na trasie biegu (za punktami odżywczymi).

.

VII. STREFA STARTOWA

Zawodnicy w strefie startowej muszą ustawić się minimum 5 minut przed startem.
Przejście ze strefy zawodniczej do strefy startowej odbywać się będzie grupami – każdy zawodnik musi mieć widoczny, zawieszony na klatce piersiowej numer startowy oraz założoną osłonę na usta i nos (maseczka bądź chusta typu buff).
W strefie startowej należy zachować dystans pomiędzy zawodnikami. Start odbędzie się falowo, w grupach.

godz. 7.30 – Start Silesia Ultramarathon
od godz. 8.00Start Silesia Marathon z podziałem na grupy
od godz. 9.45Start Silesia Półmaraton z podziałem na grupy

Uwaga:
– Umieszczenie numeru startowego w innym miejscu niż na przodzie koszulki np. na pasku, nogawce spodenek czy na plecach, spowoduje dyskwalifikację zawodnika.
– Brak numeru z chipem, przekazanie numeru osobie nieuprawnionej do biegu, zasłanianie numeru lub umieszczanie go w innym miejscu, powodują dyskwalifikację zawodnika.
– Zawodnicy startujący w Silesia Ultramarathon otrzymają dwa numery startowe i mają obowiązek startu z numerami zamieszczonymi z przodu i z tyłu koszulki.

.

VIII. TRASA BIEGU

Trasy ultramaratonu, maratonu i półmaratonu w części pokrywają się.
1) Silesia Ultramarathon:
– po starcie zawodnicy pokonują dwie 4-km pętle na terenie Parku Śląskiego, a następnie wybiegają na trasę Silesia Marathon.
2) Silesia Półmaraton:
Półmaraton: na 8 km trasy półmaratonu biegacze wbiegają na trasę maratonu.

Szczegółowy przebieg tras:
– Silesia Marathon >>>
– Silesia Półmaraton >>>
– Ultra Silesia Maraton >>>

Punkty odżywcze

Maraton
Na trasie znajdą się punkty odżywcze ustawione w pobliżu 5., 10., 15., 20., 25., 30., 35., 37,5. i 40. kilometra.
Na punkcie odżywczym, na 5 km i 37,5 km i 40 km dla zawodników przewidziano wodę w kubeczkach jednorazowych oraz butelkach, na pozostałych dodatkowo: napój izotoniczny oraz banany, galaretki z cukrem.
Punkty odżywcze znajdować się będą po jednej lub obu stronach jezdni. Wolontariusze nie będą podawać napojów, celem zminimalizowania kontaktów napoje będą dostępne dezynfekowanych stołach.

W odległości ok. 50 i 100 metrów za punktami odżywczymi znajdować się będą pojemniki na kubeczki i butelki. Nie zaśmiecaj miasta! Bądź ECO, tak jak my.

Punkty pomiaru czasu znajdować się będą na 10, 20, 30, 40 kilometrze. Możliwe jest ustawienie dodatkowych punktów kontrolnych.
Po trasie biegu poruszać się będą (oprócz zawodników) pojazdy organizatorów, służby medyczne, samochody zabezpieczenia i pojazdy uprzywilejowane.
Asysty rowerów są zabronione! Zawodnik korzystający z pomocy rowerzystów zostanie zdyskwalifikowany.

Półmaraton
Na trasie znajdą się punkty odżywcze ustawione w pobliżu 5, 9, 14, 16,5 i 19 kilometra trasy i są to wspólne punkty z maratonem i ultramaratonem.

Ultramaraton
Na trasie znajdą się punkty odżywcze ustawione w pobliżu 4, 8., 13., 18., 23., 28., 33., 38., 43., 45,5. i 48. kilometra trasy.

.

IX. META

Meta biegów znajdować się będzie na bieżni Stadionu Śląskiego.
Na mecie każdy zawodnik, który ukończy bieg w regulaminowym czasie, otrzyma pamiątkowy medal. Medale podawane będą do ręki.

Wyjątkowo, w trakcie tegorocznego biegu po przebiegnięciu linii mety nie będzie możliwości zatrzymywania się i odpoczynku. Każdy zawodnik winien jak najszybciej opuścić strefę mety.

W tunelu stadionu będzie można odebrać wodę, a 100 metrów dalej każdy zawodnik otrzyma pakiet żywnościowy.

Wynik biegu otrzymasz w formie SMS, na podany przy zgłoszeniu numer telefonu.

Nieoficjalne wyniki biegu opublikowane zostaną następnego dnia na stronie biegu (oficjalne wyniki po rozpatrzeniu ewentualnych uwag i protestów podane zostaną w ciągu 2-4 dni). Wyniki biegu będzie można śledzić on-line w internecie na podanej przed zawodami stronie www.

Kibicowanie na Stadionie Śląskim

Bramy stadionu będą otwarte dla kibiców 4 października w godz. 10.00 do 14.45 – wejście bramą 1A. Wejście na stadion będzie bezpłatne, wymagane jest posiadanie maseczki lub innego elementu zasłaniającego usta i nos.
Dla kibiców udostępnione będą trybuny – sektory od 05 do 16. 

Wolontariusze

Zawody przygotowujemy dla Was – biegaczy, a w organizację biegu angażują się przede wszystkim osoby pracujące społecznie. Prosimy docenić pracę wolontariuszy, którzy z całą pewnością dołożą starań, by służyć Wam pomocą.

Zabezpieczenie medyczne

Na mecie będzie miała stały dyżur karetka pogotowia z zespołem medycznym. Na trasie będą znajdowały się kolejne zespoły pogotowia. Dodatkowo na każdym punkcie odżywczym będą osoby posiadające przeszkolenie medyczne oraz ratownicy medyczni. Jeśli będziesz potrzebował/a pomocy lub zauważysz inną osobę, która takiej pomocy potrzebuje, zgłoś to najbliższej osobie z obsługi biegu – policjantowi, strażnikowi miejskiemu, ochronie lub wolontariuszowi.

UWAGA! Pamiętaj o wypełnieniu ankiety medycznej na odwrocie numeru startowego! W nagłych przypadkach będzie to pomocne dla obsługi medycznej.

 

Życzymy powodzenia na trasie biegu i wiele miłych wspomnień ze sportowej rywalizacji.